Srbija je za nas veoma važno područje i zemlja koju podržavamo i pratimo kao primer, izjavio je u intervjuu za BIZLife, Jean-Baptiste Hazard, viši potpredsednik kompanije Schneider Electric, na marginama Samita inovacija te multinacionalne kompanije u Parizu.
Sagovornik Borislava Despotovića, koji je istovremeno i direktor za međunarodno poslovanje i eMobility Hub-a za Evropu, napominje da se centar za istraživanje i razvoj Naprednog sistema za upravljanje distributivnom mrežom (ADMS) zapravo nalazi u Srbiji, dodajući da je to veoma važno kompaniji Schneider Electric u pogledu globalne priče o e-Mobilnosti i dekarbonizaciji.
Ako pogledamo celokupnu Evropu, kakva je situacija kada je o dekarbonizaciji reč? Ko je najbolji, a ko najviše kasni u tom procesu?
-Kada pogledamo Evropu u celini, zemlje se definitivno kreću ka smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte. Početak dekarbonizacije ide u korak sa tražnjom. Što se tiče potražnje, nemaju sve zemlje isti nivo prihvatanja i koriščenja električnih vozila. Imamo neke veoma napredne države, poput Norveške, gde je 90% novih vozila na električni pogon. Imamo i zemlje koje nisu baš toliko napredne, ali vidimo da se korišćenje električnih vozila ipak povećava.
Električna vozila moraju da imaju što više mesta za punjenje, kako bi ceo proces imao smisla. U Srbiji najveću prepreku tome predstavlja nedovoljno raširena niskonaponska mreža prenosa električne energije. Osim toga, šta vi još vidite kao najveće izazove u Srbiji kada je reč o razvoju e-Mobilnosti?
-Što se tiče infrastrukture, kao što sam rekao ranije, smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte zaista počinje od potražnje za električnim vozilima. Istovremeno, važno je da se i u proizvodnji i prenosu električne energije dešava neka promena. Fotonaponske elektrane se u Srbiji zaista razvijaju i one su tu prevashodno kako bi doprinele dekarbonizaciji. Istovremeno, postoje softverska rešenja poput Naprednog sistema za upravljanje distributivnom mrežom (ADMS) koje je razvio Schneider Electric. Zapravo, centar za istraživanje i razvoj za ovog tipa usluge nalazi se u Srbiji. Za nas je zaista važno da budemo lokalno prisutni, tako da možemo da podržimo pozitivne promene u svakoj zemlji, počev od lokala, i da tako budemo što bliže našim kupcima i njihovim potrebama.
Ostatak intervjua možete pročitati na portalu BIZLife.
Foto: BIZLife/Borislav Despotović