U nameri da predstavi primere dobre prakse na polju zaštite životne sredine i podstakne dijalog između kompanija, lokalnih samoupravama, predstavnika institucija i civilnog sektora juče je u Vrnjačkoj banji otvorena konferencija EkoBiz, u organizaciji ekološko humanitarne organizacije Čepom do osmeha, iz Novog Sada. Medijski partner ove manifestacije bile su naše dve medijske kuće – BIZLife i Odrzime.rs ESG Web Platforma, čiji su urednici i bili moderatori panela posvećenim pozitivnim promenama u zelenoj agendi i saradnji svih zainteresovanih stakeholdera.
Otvarajući konferenciju, predsednica udruženja Čepom do osmeha, doktorand nauke zaštite životne sredine, gospođa Vanja Petković, istakla je da je namera da se dijalogom pokrene i unapredi način na koji menjamo stanje naše životne sredine.
– Ne postoji napredak bez dijaloga. Građani Srbije moraju biti svesni da promene u životnoj sredini nisu moguće preko noći i zbog toga je jako važno postaviti dobru osnovu, uraditi analize, strategije, studije kako bi se adekvatno pristupilo problemima. Ali prvo moramo poći od nas i kod nas učiniti promenu kako bi se ona videla i na globalnom nivou – izjavila je Vanja Petković i naglasila da je u poslednje vreme uložen ogroman trud u rešavanje problema i unapređenje životne sredine.
Prema njenim rečima mora se istrajati u kontinuiranom radu, uključiti dodatne mere i podsticaje, više ulagati u edukaciju građana, graditi ekološka ostrva, ekološka dvorišta, reciklažne centre.
– Potrebno je regulisati industrijski otpad, investirati u obnovljive izvore energije, naročito solarnu i energiju iz vetra, prečišćavanjem otpadnih voda zaštiti vodotokove, zaštiti prirodna staništa, šume, močvare kako bi očuvali biodiverzitet i ekosistem – kazala je Vanja Petković. Prema njenim najavama, u planu je i da ovaj format konferencije i dijaloga preraste u formu karavana koji će da obiđe Srbiju i predstavlja tačku susreta privrede, države, NGO i građana u cilju rešavanja pitanja zelene agende.
Državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine Sara Pavkov izrazila je zadovoljstvo što prisustvuje ovako dobro osmišljenoj konferenciji jer je ona pozitivan primer da je za poboljšanje sistema zaštite životne sredine potrebno angažovati sve zainteresovane iz svih sfera života jer je zaštita životne sredine postala integralni deo naših života.
– Zaštita životne sredine prati ekonomski rast naše zemlje, ali mora da bude imperativ kako u sadašnjosti tako i u budućnosti. Da Ministarstvo zaštite životne sredine iz godine u godinu beleži sve bolje rezultate govori podatak da u ovom trenutku ne postoji ni jedna opština u Srbiji koja ne sprovodi neki “zeleni projekat” – naglasila je Sara Pavkov.
Na samom početku konferencije EkoBiz prisutnima u prepunoj Konferencijskoj sali Hotela Fontana u Vrnjačkoj banji obratili su se i predsednik Opštine Vrnjačka Banja Boban Đorđević i direktor JP Vojvodina šume Robert Kokai.
Konkretan primer uspešne saradnje civilnog sektora i privrede predstavljen je tokom svečanog otvaranja konferencije kada su predsednica Udruženja Čepom do osmeha Vanja Petković i institucije elektronskog novca PaySpot doo Dubravka Bekić potpisali ugovor na osnovu koga će se prilikom svake transakcije elektronskog novca preko PaySpot-a odvajati jedan dinar za aktivnosti Udruženja Čepom do osmeha koje se odnose na edukacije i radionice u cilju podizanja svesti očuvanja zaštite životne sredine.
Tokom konferencije EkoBiz održao se niz panela na temu zelene tranzicije, inovativnih primera iz okruženja ka ispunjavanju ciljeva Zelene Agende, zelenog aktivizma, socijalnog preduzetništva.