U Bajinoj Bašti je napravljen prvi zeleni krov. Ekološka održivost se pokazala kao realna potreba društva. Godinama se usavršavaju razne tehnike uštede energije, iz ekonomskih i ekoloških razloga. BioPixel je savremeno rešenje za izradu zelenih krovova. U proteklih 10 godina, raste interesovanje i potreba za novim tehnologijama i metodama uštede energije. BioPixel je specijalizovana kaseta za zeleni krov koji se donosi sa supstratom i posadjenim biljkama. kompletna montaža zelenog krova trajala je oko 2 sata. Nakon skidanja kartica, površina je ostala kompaktna bez tragova spajanja kao kod nekih modela kaseta.
Termoizolacija krova biljkama
Jedno od popularnih rešenja poboljšanja energetske efikasnosti zgrade su i takozvani živi ili zeleni krovovi. Zeleni krovovi su složeni sistemi, sa slojem supstrata u koji se sade biljke, ispod njega se nalazi sloj specijalizovanog tekstila za filtraciju vode, a pod njim antikorenska membrana.
Efikasan dizajn može doneti znatne ekološke i energetske prednosti. Da bi se doprinelo što boljem poznavanju toplotnih performansi zelenih krovova, sprovedena su brojna istraživanja o potencijalnim prednostima njihovog korišćenja na zgradama.
Ispostavilo se da su zeleni krovovi efikasan doprinos rešavanju nekoliko ekoloških problema na nivou zgrada i gradova. Poboljšavaju upravljanje atmosferskim vodama, kvalitet oticanja vode, kvalitet urbanog vazduha, smanjujući uticaj urbanih toplotnih ostrva i sprečavajući zagađenje bukom. Smatra se da su ekološki korisni za zgradu i njenu okolinu. Smanjujući energiju koja se koristi za hlađenje i grejanje, čine zgradu energetski efikasnijom.
Zeleni krovovi mogu smanjiti toplotni tok kroz omotač zgrade jer supstrat za uzgoj biljaka deluje kao izolacioni sloj, biljke zasenjuju krov i dokazano je da obezbeđuju neku vrstu transpiracionog hlađenja.
Photo: Ilustracija Freepik