Državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike dr Veljko Kovačević rekao je da se potpisanim sporazumom o strateškoj saradnji u oblasti energetike između Srbije i SAD-a podstiču nova ulaganja iz SAD-a u energetski sektor Srbije, koja će doprineti tranziciji ka čistijim izvorima energije i većoj energetskoj sigurnosti, učestvujući na Pupin forumu u Vašingtonu.
„Sporazum o strateškoj saradnji u energetici koji je potpisan u Vašingtonu je važan za zelenu tranziciju, podsticanje novih ulaganja i energetsku sigurnost naše zemlje. SAD imaju tehnologije i znanja, zemlja su koja prednjači u energetskoj tranziciji na održiv način”, naveo je državni sekretar.
Kovačević je na panelu „Energetska sigurnost, lanci snabdevanja i e-mobilnost: održiva rešenja za energetske potrebe“ naveo da je u prethodne dve godine realizovan niz mera koje će doprineti većoj energetskoj stabilnosti i sigurnosti Srbije, uključujući usvajanje strateških dokumenata, unapređenje regulatornog okvira i definisanje prioritetnih projekata u sektoru energetike.
„U funkciji je gasna interkonekcija Srbija-Bugarska čijom izgradnjom smo prvi put diversifikovali pravce i izvore snabdevanja prirodnim gasom, što je vrlo značajno sa aspekta energetske sigurnosti. Pripremamo jedan od najvećih solarnih projekata u Evropi koji će osetno doprineti udelu čiste energije u našem energetskom miksu, kao i izgradnju reverzibilnih hidroelektrana koje su prirodna skladišta energije, neophodna za balansiranje zelene energije”, naveo je on.
Kovačević je naveo da će regulatorne izmene koje su u procesu usvajanja dovesti do spajanja tržišta električne energije Srbije i EU, kao i do ukidanja moratorijuma na nuklearnu energiju, čime se otvara prostor za razmatranje svih opcija koje mogu da obezbede čist izvor bazne energije na održiv način s obzirom da se Srbija većinski oslanja na ugalj u proizvodnji električne energije.
Na panelu su učestvovali i Džefri R. Pajat, pomoćnik državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država za energetske resurse, Nemanja Mikać, generalni direktor kompanije „ElevenEs“ i Dominik Čiu, viši analitičar za Kinu i severoistočnu Aziju iz Evroazija grupe.
Photo: PR Ministarstva rudarstva i energetike