Aktivizam usmeren na pitanja vezana za ekološku, socijalnu i upravljačku odgovornost (ESG) sve više dobija na značaju u korporativnom svetu. “ESG aktivizam se razvio u snažan alat za iniciranje promena unutar upravljačkih struktura i korporativnih politika,” ističe Anne Simpson, direktorka za održivost investicija u CalPERS, najvećem penzijskom fondu u Sjedinjenim Američkim Državama. Inicijative kao što su nominacije direktora putem univerzalnih pravila za glasanje omogućavaju akcionarima veći uticaj na poslovne politike kompanija.
Paul Polman, bivši CEO Unilevera i zagovornik korporativne održivosti, naglašava: “Pokreti koji se fokusiraju na ESG teme ne samo da privlače pažnju medija, već i podstiču kompanije da preispitaju svoje strategije.” Ovakav vid aktivizma prisiljava kompanije da budu otvorene za dijalog i promene, što može dovesti do značajnih poboljšanja u njihovim ESG praksama.
Kroz ovakav pristup, ESG aktivizam ne samo da oblikuje korporativne politike, već i podstiče razvoj održivijih poslovnih modela koji mogu imati pozitivan uticaj na društvo i okruženje. Kao rezultat, sve više kompanija prepoznaje potrebu za integracijom ESG principa ne samo zbog regulatornih zahteva već i zbog povećanja korporativne vrednosti i jačanja reputacije.
Ovakav pristup nije samo etički ispravan, već se pokazuje i kao ekonomski racionalan, jer kompanije sa visokim ESG standardima često postižu bolje finansijske rezultate, privlače investicije i ostvaruju dugoročnu održivost.
Photo Ilustracija Freepik