Klimatske promene: Najtopliji avgust u Španiji otkad se vodi evidencija

Španija je imala najtopliji avgust ove godine otkako se vodi evidencija, sa prosečnom temperaturom od 25°C, saopštila je nacionalna meteorološka agencija.

„Avgust 2024. godine bio je najtopliji u istoriji na kopnu Španije“, navela je meteorološka agencija AEMET. Prosečna temperatura bila je za dve desetinke viša od one iz 2003. i 2023. godine, navela je agencija.

Sudeći po temperaturama zabeleženim do sada ove godine, 2024. bi mogla da bude najtoplija godina u Španiji od početka merenja, izjednačena sa 2022. godinom, navela je agencija.

Do sada, 2022. godina je bila najtoplija zabeležena godina, sa prosečnom temperaturom od 15,7°C.

U avgustu, klimatski monitor EU, služba Copernicus Climate Change Service, rekao je da je „sve verovatnije“ da će 2024. godina biti najtoplija godina ikada zabeležena na globalnom nivou.

Ovo se događa dok je Australija takođe prošla kroz najtopliji avgust u istoriji, sa temperaturama koje su nadmašile dugogodišnji prosek za više od 3°C.

Podaci Zavoda za meteorologiju pokazali su da je prošli mesec bio najtopliji avgust od početka merenja 1910. godine, pri čemu su pojedini delovi kontinenta zabeležili svoje najviše maksimalne i minimalne temperature.

Prosečna srednja temperatura za područje Australije bila je 3,03°C viša od dugogodišnjeg proseka, naveo je zavod.

Od zapadne do istočne obale zabeležene su rekordne temperature, uključujući i rekordno visoku zimsku temperaturu od 41,6°C na vojnoj bazi na surovoj i udaljenoj severozapadnoj obali.

Zimska sezona u Australiji bila je druga najtoplija u istoriji.

Australijska zima traje od početka juna do kraja avgusta.

U celini, ova zima bila je druga najtoplija u istoriji Australije, nakon 2023. godine.

Zavod za meteorologiju je saopštio da je prosečna zimska temperatura u Australiji bila 1,48°C iznad proseka.

„I dnevne i noćne temperature bile su više od 10°C iznad proseka za avgust na velikim delovima zemlje“, rekao je zavod juče.

Oko 18% Australije je pustinja, i velika vrućina je uobičajena tokom cele godine van umerenih zona.

Međutim, podaci pokazuju da prosečne temperature u Australiji stalno rastu, pri čemu klimatske promene doprinose intenzivnijim požarima, poplavama, sušama i toplotnim talasima.

Klima Australije je pod snažnim uticajem tri ciklična klimatska obrasca: promena temperatura u Indijskom okeanu, promena pojasa vetrova koji se kreće između Australije i Antarktika, i promena vremenskih obrazaca u Pacifiku poznatih kao El Nino i La Nina.

Sva tri ova fenomena su pod uticajem klimatskih promena izazvanih ljudskim delovanjem, prema istraživanju australske državne naučne organizacije Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation.

Klimatski naučnici već su predvideli da će 2024. godina biti najtoplija godina na Zemlji u istoriji.

Temperaturni rekordi padaju širom sveta dok se emisije ugljenika izazvane ljudskim delovanjem povećavaju.

Ove nedelje su zabeležene rekordne temperature u Laponiji u Finskoj, Šangaju i Japanu.

Photo: PR Spain Ministry of tourism

Povezani Članci

Najnovije

Scroll to Top
Search