Povratak u školu: Naučite da pravite zdrave užine za decu

Zdrava užina je ključna za održavanje energije i koncentracije dece tokom školskog dana. Kao roditelji, imamo odgovornost da obezbedimo nutritivno bogate obroke koji će podržati rast i razvoj naših mališana. U ovom tekstu ćemo vam predstaviti ideje za zdrave, održive, jednostavne i hranjive užine koje možete pripremiti za vašu decu, kao i hranu koju je poželjno izbegavati.

Zašto je zdrava užina važna?

Deca su u razvoju i potrebno im je mnogo energije kako bi mogla uspešno da prate nastavu i budu aktivna tokom dana. Zdrave užine pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi, što sprečava nagle padove energije i poboljšava koncentraciju. Pored toga, zdrava ishrana od malih nogu stvara dobre navike koje deca mogu da zadrže i kasnije u životu.

Ideje za zdrave i jednostavne užine

  1. Voće i povrće: Sveže voće i povrće su odličan izvor vitamina, minerala i vlakana. Jabuke, banane, šargarepe ili mini paradajz mogu biti sjajan dodatak užini. Za raznovrsnost, možete pripremiti voćne salate ili seckane komade voća sa jogurtom.
  2. Sendviči od integralnog hleba: Umesto belog hleba, koristite integralni hleb koji je bogatiji vlaknima i duže održava osećaj sitosti. Napravite sendviče sa piletinom, ćuretinom, nemasnim sirom, avokadom ili tunjevinom. Dodajte malo povrća poput krastavca, zelene salate ili paprike.
  3. Grickalice od celih žitarica: Krekeri od celih žitarica, integralni štapići ili domaće granola štanglice su dobar izbor za užinu. Pazite da izbegavate proizvode sa visokim sadržajem šećera.
  4. Jogurt i mlečni proizvodi: Jogurt sa niskim sadržajem masti ili kefir su odličan izvor kalcijuma i probiotika. Dodajte sveže voće ili malo meda za dodatni ukus. Izbegavajte voćne jogurte sa dodatkom šećera.
  5. Oraščasti plodovi i semenke: Bademi, orasi, lešnici ili semenke bundeve su bogati proteinima, zdravim mastima i vlaknima. Pazite na veličinu porcije, jer su kalorični, ali su odlični za održavanje energije.
  6. Humus i povrće: Humus je napravljen od leblebija i odličan je izvor proteina. Poslužite ga uz seckane štapiće šargarepe, krastavca ili celera.

Hrana koju bi trebalo izbegavati

Iako su mnoge užine na prvi pogled praktične, nisu sve dobre za zdravlje vašeg deteta. Evo nekoliko vrsta hrane koje je poželjno izbegavati:

  1. Prerađene grickalice: Čipsevi, krekere sa visokim sadržajem soli i masnoća, te industrijski slatkiši sadrže malo hranljivih materija, a puno kalorija, šećera i nezdravih masti.
  2. Slatki napici: Gazirani napici, voćni sokovi sa dodatim šećerom i energetski napici sadrže velike količine šećera, što može dovesti do naglog skoka i pada energije.
  3. Brza hrana: Pice, krofne, peciva i druga brza hrana su bogati zasićenim mastima, soli i šećerom. Ovi proizvodi često nemaju dovoljno hranljivih materija i mogu doprineti razvoju nezdravih navika.
  4. Proizvodi sa visokim sadržajem šećera: Kolačići, čokoladice i slični slatkiši mogu brzo podići nivo šećera u krvi, ali i brzo ga spustiti, što izaziva umor i manjak koncentracije.

Potrebno je malo truda i planiranja

Pravljenje zdravih užina za decu ne mora biti komplikovano. Sa malo planiranja i truda, možete pripremiti ukusne i hranljive obroke koji će vašoj deci obezbediti energiju i koncentraciju tokom školskog dana. Izbegavanjem prerađene hrane i šećera, i fokusiranjem na sveže, prirodne sastojke, pomažete svojoj deci da razviju zdrave navike koje će im koristiti tokom celog života.

Povezani Članci

Najnovije

Scroll to Top
Search