Najbrojnija populacija beloglavog supa na Balkanu nalazi se trenutno u rezervatu Uvac. Tri decenije programa aktivne zaštite dale su rezultat. To je jedan od najuspešnijih programa zaštite ugrožene vrste i sam beloglavi sup je danas simbol zaštite biodiverziteta.
Danas beloglavog supa iz Srbije mame u Bugarskoj i Grčkoj, stvarajući im uslove otvaranjem hranilišta u područjima koja je napustio. Međutim, sup se povukao iz istočne Srbije pre 70 godina, a iz Republike Srpske pre 35 godina, a ništa se ne radi na tome da ih vratimo tamo gde su nekad živeli.
Fondacija za zaštitu ptica grabljivica pokreće ideju da iskoristimo rezultate dobijene na Uvcu i naselimo beloglavog supa u okolinu Niša, u Sićevačku klisuru gde se ova vrsta poslednji put gnezdila 1958. godine. Beloglavi sup je vrsta koja ima obrazovni, ekonomski, sanitarni i estetski značaj za područja gde živi.
FONDACIJA za zaštitu ptica grabljivica je nevladina i neprofitna organizacija, koja se bavi zaštitom i kontrolom ugroženih i naseljavanjem iščezlih vrsta ptica grabljivica. Nastala je iz potrebe za samoorganizovanjem i usmeravanjem napora da se zaustavi već gotovo izvesno nestajanje beloglavog supa (Gyps fulvus) sa područja Srbije krajem prošlog veka, kao i radi zaštite ugroženih vrsta, naročito ptica grabljivica, koje su ekstremno ugrožene promenama u prirodi i životnoj sredini.
U savremenom svetu jedan od vodećih globalnih ekoloških problema je proces narušavanja staništa i nestajanja vrsta. Uprkos lošim pokazateljima, moguće je da se taj proces uspori ili čak zaustavi, ali samo ako smo zajedno posvećeni istom cilju – očuvanju biološke raznovrsnosti, što je osnovna misija Fondacije!
Aktivnosti Fondacije su brojne: sprovodi i učestvuje u naučnim istraživanjima, organizuje mrežu saradnika za monitoring ciljanih vrsta i realizuje svoje programe u saradnji sa Beogradskim univerzitetom, Institutom za biološka istraživanja „Siniša Stanković“, Srpskim biološkim društvom i drugim srodnim organizacijama, koje se bave zaštitom vrsta i njihovih staništa. Aktivno radi i na popularizaciji nauke kroz različite edukativne programe. Praćenje urbanih predatora Beograda i obilazak pojedinih zaštićenih staništa ugroženih vrsta u Srbiji se takođe redovno odvijaju.