Inicijativa „Sunčane škole na Zapadnom Balkanu“ se iz Valjeva seli u Kragujevac

Završni događaj u okviru inicijative „Sunčane škole na Zapadnom Balkanu“ održan je u Valjevu. Događaj je okupio više od 50 direktora, nastavnika, i učenika iz osnovnih škola u Valjeva, predstavnike gradskih veća Valjeva i Kragujevca, kao i druge relevatne aktere. U narednom periodu, grad Valjevo će nastaviti sa daljim inicijativama podrške školama, te će pratiti efekte same implementacije inicijative, dok će se u periodu od jeseni 2024. godine inicijativa „Sunčane škole na Zapadnom Balkanu“ sprovoditi u Kragujevcu. 

Na događaju su predstavljeni ključni rezultati nakon jednogodišnje implementacije ove inicijative u Valjevu. Regionalna inicijativa koju realizuje Fondacija za otvoreno društvo Zapadni Balkan podrazumeva nekoliko komponenti: instalaciju solarnih elektrana u šest osnovnih škola u Valjevu, istraživanje u školskim zajednicama, među učenicima, roditeljima i nastavnicima o tome koliko školske zajednice imaju znanja o različitim aspektima zelene tranzicije, kao i edukativnu komponentu koja je podrazumeva rad sa učenicima petog, šestog i sedmog razreda u sklopu koje su održane radionice o zaštiti životne sredine, obnovljivim izvorima energije i  održivom razvoju. Implementacija ove inicijative u Valjevu sprovodi se u periodu od avgusta 2023. godine do jula 2024 godine, u kroz nju je uključeno dvanaest osnovnih škola, pri čemu su solarne elektrane instalirane u šest škola, u kojima su takođe sprovedene i radionice sa učenicima. Edukativnu komponentu inicijative u Srbiji, sprovodila je Beogradska otvorena škola i kroz dvodnevne radionice uključeno je više od 130 učenika šest valjevskih škola.

Na događaju se obratio Vladimir Mišković, član gradskog Veća Valjevo, koji je predstavio iskustvo rada na inicijativi iz perspektive grada Valjeva, i na koji način je ova inicijativa doprinela podizanju svesti među građanima, a naročito među školskim zajednicama o unapređenju životne sredine u Valjevu. U ime Fondacije za otvoreno društvo Zapadni Balkan, obratila se Aleksandra Šanjević, koja je predstavila ključne rezultate ove inicijative na regionalnom nivou i ukazala na primere dobre prakse koji su ostvareni do sada. Takođe, učesnicima se obratila i Olivera Vuković, izvršna direktorka SeCoNs – Grupe za razvojne inicijative, koja je predstavila rezultate istraživanja koje je sprovedeno u dve faze u dvanaest škola, koje ukazuju na spremnost nastavnika i učenika da se uključe u ovakve inicijative, i ukazala na ključne oblasti za razvoj koji se odnose na poboljšanje saradnje među školama i roditeljima u kontekstu implementacije različitih van-nastavnih aktivnosti.

Pored toga, na događaju su govorili i direktori osnovnih škola koje su uključene u implementaciju inicijative, te su istakli na koji način ih je inicijativa podstakla na uvođenje različitih zelenih praksi, međusobnu saradnju i razmenu iskustva ali i buduće pisanje projekata u oblasti zaštite životne sredine.

Na kraju, učesnicima su se obratile učenice osnovne škole „Vladika Nikolaj Velimirović“ čija je prezentacija o unapređenju zaštite životne sredine odabrana na Bazaru zelenih ideja, koje su predstavile svoju ideju za zaštitu reke Gradac i površna koje se nalaze uz nju.

Photo: PR BOŠ

Povezani Članci

Najnovije

Scroll to Top
Search