Osnovna škola “Njegoš” u Kotoru postaje energetski efikasna škola

Učenici osnovne škola “Njegoš” u Kotoru uživaće u kompletno rekonstruisanoj i energetski efikasnoj školi, zahvaljujući projektu “Promocija energetske efikasnosti u javnim zgradama u Crnoj Gori” koji finansira KfW i EU kroz zajam i bespovratna sredstva uz državni doprinos same Crne Gore. Projekat vredan 60 miliona eura sprovodi Ministarstvo energetike i rudarstva Crne Gore. Pored škole u Kotoru, u prvoj fazi projekta rekonstruisane su i škole “25. maj” u Tuzima, kao i Srednja ekonomsko ugostiteljska škola u Nikšiću. 

„Veliko mi je zadovoljstvo što danas sa pozicije ministra energetike i rudarstva mogu makar malo doprinijeti da nove generaciju mogu imati dobre i kvalitetne uslove za sticanje obrazovanja. Ovo je zajednički program dva ministarstva. Ideja nam je da zaista napravimo ono što često volimo reći, od škole topli dom. Sa druge strane, želimo da ukažemo djacima na značaj energetske efikasnosti. Mislim da je uzrast osnovaca „najplodnije tlo“ da se usvoje neki principi energetske efikasnosti. Trebalo bi ih učiti da nije lijepo uključiti klimatizaciju, a ostaviti otvorena vrata i prozore, da nije dobro napustiti objekat, a ne ugasiti rasvjetu. Treba ih učiti koliko su važna korišćenja energetski efikasnih aparata.“ izjavio je ministar energetike i rudarstva, Saša Mujović.

Ministarka prosvete, nauke i inovacija, Andjela Jakšić Stojanović dodala je: „Radovi, osim rada na krovnoj konstrukciji i uređenju fasade, podrazumevaju i ugradnju potpuno novog sistema grejanja, koji je energetski efikasan i kao takav, obezbeđuje brojne benefite samoj obrazovnoj infrastrukturi. Takođe je važno da kažemo da su sprovedeni i određeni radovi na samom enterijeru objekta. Iskoristila bih priliku da pomenem da se ovaj projekat energetske efikasnosti nije završio sa ove tri škole. Planirano je, da u narednom periodu, nadam se već od juna mjeseca, krenemo sa rekonstrukcijom još sedam škola širom Crne Gore. Tenderski postupak, druga faza, se završava, tako da se ja nadam da će Crna Gora ove godine biti jedno veliko gradilište kada je u pitanju obrazovna infrastruktura i da ćemo mnoge gradove obradovati rekonstruisanim o novim objektima koji će ponuditi bolje uslove za školovanje naših najmladjih.“

 Podsjetimo da je u prethodne dvije faze projekta, Crna Gora rekonstruisala čak 36 zgrada. Ukupna ušteda energije tada ostvarena iznosi 61 odsto u odnosu na prethodno stanje. Kroz ovakve projekte Crna Gora demonstrira svoju lidersku poziciju u regionu kada je riječ o posvećenosti dekarbonizaciji i Zelenoj Agendi kojoj je pristupila sa ostalim zemljama Zapadnog Balkana. Crna Gora je jedina država Zapadnog Balkana koja je cilj za smanjenje emisije ugljen dioksida od 30 odsto ostvarila u 2015. godini. Usljed toga, definisan je novi cilj od 35 odsto do 2035 godine.

„Nemačka je jedan od glavnih donatora u Crnoj Gori. Do sada, Vlada Republike Nemačke je podržala zemlju sa 780 m EUR. Crna Gora je prva zemlja Balkana u kojoj smo realizovali projekte iz oblasti energetske efikasnosti, naša prva iskustva i učenja. Mi iz KfWa se radujemo daljem razvoju programa  „Unapređenje energetske efikasnosti u javnim zgradama“ i ostajemo pouzdan partner crnogorskog naroda i Vlade.“ – istakao je Željko Uljarević iz KfW-a.

Projekat je dio Regionalnog programa za energetsku efikasnost (REEP) koji je formiran u okviru Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) u 2012. Brojne organizacije sarađuju u okviru programa kako bi ga učinile što uspješnijim, uključujući Energetsku zajednicu, EBRD, Evropsku komisiju, KfW i druge bilateralne donore. Projekat je usmjeren na energetski efikasnu rekonstrukciju javnih zgrada na Zapadnom Balkanu, iz administrativnog, zdravstvenog i obrazovnog sektora (npr. škole, bolnice, vrtići, upravne zgrade i druge).

Povezani Članci

Najnovije

Scroll to Top
Search