Učešće mladih u ekonomiji deljenja – istraživanja projekta PANACEA

Nedostatak adekvatnih pokazatelјa i opsežnih istraživanja je jedan od klјučnih izazova razvoja ekonomije delјenja u Evropi i šire. Dodatno, publikacije koje sadrže komparativne studije evropskih država, za sada ne sadrže podatke sa našeg područja. Kao najznačajnija istraživanja koja obuhvataju evropski prostor izdvajaju se ankete o korišćenju kolaborativnih platformi koje sproveo Eurobarometar (2016. i 2018. godine), kao i ankete koje sprovodi Evrostat na godišnjem nivou. Iako su raspoloživi sekundarni podaci veoma značajni za dobijanje šire slike o učešću u ekonomiji deljenja, kako bi se detaljnije sagledali faktori koji utiču na odluku pojedinaca da učestvuju u ekonomiji deljanja, potrebna su detaljnija empirijska istraživanja. Upravo u okviru projekta PANACEA, sproveli smo opsežna istraživanja nad studentskom populacijom i sagledali njihov stepen upoznatosti sa ekonomijom deljenja i spremnošću da učestvuju u ovom poslovnom modelu – navode iz ove organizacije.

Naši rezultati su pokazali da studenti nisu upoznati sa samim terminom koncepta ekonomije deljenja, ali da učestvuju u ovom poslovnom modelu bez da su znali da se on tako naziva. Primarni razlozi koji su uticali na to da ispitanici ne učestvuju u ekonomiji delјenja su da nisu u Srbiji imali prilike i potrebe da je koriste, kao i mala upoznatost sa konceptom. Primarni razlozi koji su uticali na to da ispitanici učestvuju u ekonomiji delјenja su da je od korišćenja tradicionalnih usluga, kao i znatiželјa.

Kada je u pitanju učešće u deljenom smeštaju, studenti koriste delјeni smeštaj i u Srbiji i u inostranstvu, cena i lokacija smeštaja su im važni faktori odlučivanja, dok platežna sposobnost utiče na učešće u delјenom smeštaju – oni studenti koji imaju veću količinu finansijskih sredstava na samostalnom raspolaganju više koriste deljeni smeštaj. Sa druge strane, studenti koji do sada nisu koristili deljeni smeštaj navode nedostatak poverenja u platformu i provajdera kao glavne prepreke za učešće, kao i malu upoznatost sa konceptom.

Kada je u pitanju učešće u deljenom transportu, tačnije deljenoj vožnji, studenti koriste delјenu vožnju uglavnom u Srbiji za međugradska putovanja, dok su cena i brzina putovanja važni faktori odlučivanja. Sa druge strane, studenti koji do sada nisu koristili deljenu vožnju navode nedostatak poverenja u platformu i provajdera kao glavne prepreke za učešće.

Glavni zaključci naših istraživanja ukazuju na to da studentska populacija nije dovolјno upoznata sa konceptima ekonomije deljenja, međutim oni su otvoreni su za učešće u novim poslovnim modelima. U određenom procentu mladi učestvuju u ekonomiji deljenja i smeštaja i transporta, ali bi taj procenat mogao biti veći. Mladima su i dalje prvi izbor tradicionalne usluge, međutim u budućnosti imaju nameru da koriste deljeni smeštaj i vožnju.

O konferenciji:

Internacionalna konferencija o ekonomiji delјenja i savremenim poslovnim modelima: Teorija i praksa – “IC-SHARE 2024” je međunarodna konferencija koja ima za cilj istraživanje naučnih oblasti koje obuhvataju koncepte ekonomije deljenja (eng. platform and gig economy, collaborative economy and consumption, itd.) kako iz teorijske, tako i iz praktične perspektive.

Organizator ovogodišnjeg skupa je Univerzitet u Beogradu – Fakultet organizacionih nauka, u saradnji sa Univerzitet u Beogradu – Saobraćajni fakultet, i Univerzitet u Beogradu – Ekonomski fakultet, i uz podršku Fonda za nauku Republike Srbije.

Tokom dva dana trajanja konferencije imaćemo prilike da čujemo četiri plenarna predavanja (dr Šaul Šalvi – Amsterdam School of Economics, dr Jovana Karanović – Erasmus University Roterdam, dr Vadim Grinevich – University of Bradford i dr Božidar Vlačić – Católica Porto Business School), da u dve sesije razgovaramo sa editorima renomiranih evropskih časopisa (dr Vim Vanhaverbeke – University of Antwerp i dr Ching T. Liao – CUNEF časopis Technovation i dr John Cadogan – University of Leicester časopis International Marketing Review (IMR)), kao i da čujemo prezentacije 39 naučnih radova podeljenih u 10 sesija.

Nadamo se da se nova znanja koja će biti izložena u okviru konferencije poslužiti kao katalizator budućih istraživanja ekonomije deljenja i povezanih poslovnih modela kako u Republici Srbiji, tako i u regionu i šire. Takođe, nadamo se da će sama konferencija, kao i projekte aktivnosti projekta PANACEA u okviru koga se konferencija realizuje, podići svest šire društvene zajednice o prednostima učešća u ekonomiji deljenja.

Foto: Canva Ilustracija

Povezani Članci

Najnovije

Scroll to Top
Search