Evropski fondovi, kojima upravljaju ženski ili mešoviti timova ostvarili su bolje rezultate od onih koje vode isključivo muškarci. Rastući interes za socijalni rizik i upravljanje ljudskim kapitalom, kao i entuzijazam za ESG i investiranje s društveno odgovornim pristupom, povećali su se širom sveta.
U 2023. godini, većina sredstava upravljanih u Evropi, čineći oko 7 triliona evra od ukupno 12 triliona evra, bila su usmerena za ESG fondove ili strategije sa naglaskom na održivost, piše portal PA Future.
Što se tiče upravljanja sredstvima u ovoj oblasti, različita istraživanja pokazuju da su žene čak bolji investitori od svojih muških kolega i imaju sposobnost da donesu više profita. S obzirom na to, bitno je dublje sagledati ulogu žena u upravljanju sredstvima i postojeći rodni jaz u ovoj industriji.
Pozitivni ishodi uključenosti žena u upravljanje sredstvima. Pre svega, žene pokazuju veću efikasnost u alokaciji bilo kog fonda. Bolje se snalaze kao investitori, favorizujući strategiju “kupi i zadrži”. Za razliku od muškaraca, žene pokazuju manju sklonost impulzivnim i emocionalnim odlukama na berzi, fokusirajući se na promišljeno donošenje odluka.
Prisustvo žena donosi promene
Još važnije, porast investicija vođenih ESG principima proizašao je iz inicijativa žena i služio kao jedan od ključnih pokretača promene. Studija sprovedena od strane Goldman Sachs-a otkrila je, prvi put u 2020. godini, da su evropski fondovi upravljani od strane ženskih ili mešovitih timova ostvarili bolje rezultate od onih koje vode isključivo muškarci. Ovaj događaj može poslužiti kao dodatni dokaz pozitivnog uticaja žena na industriju upravljanja sredstvima, koja se ističe po podsticanju rodne raznolikosti u industriji. Dakle, prisustvo žena u ovoj industriji donosi ne samo profit, već i društveno značajne promene.
Ipak, iako se sektor ESG investicija širi, a žene su potvrdile svoj značaj u njemu, i dalje je uglavnom dominiran muškarcima, pri čemu žene čine manjinu među investitorima i menadžerima sredstava. Čak i u 2023. godini, problem rodne neravnoteže i dalje postoji. Prema podacima iz 2023. godine, potvrđeno je da samo 20% portfoliomanagera u Španiji i Italiji su žene, a samo 5% žena zauzima visoke menadžerske pozicije. Statistike u Velikoj Britaniji i SAD-u su još lošije: 11,8% i 11% radnika u ovoj oblasti su žene.
Zašto rodna neravnopravnost još uvek postoji? Istorija uči da je prvobitno bilo karakteristično da je većina zaposlenih u bilo kojoj profesiji bila muškarci koji su se bavili svim vrstama aktivnosti. Finansijska i industrija upravljanja sredstvima koje su se pojavile kasnije nisu bile izuzetak. Svakako, broj žena u sektoru raste iz godine u godinu. Međutim, potrebno je više vremena da se izjednači ova neravnoteža.
Osim toga, uverenje da je investiranje više “muški posao” još uvek postoji u društvu i, što je još važnije, veoma je rašireno širom sveta. S druge strane, ovaj problem ima dublje korene. Još od davnina smatra se ispravnim ako žena obavlja kućne poslove i brine se o celoj porodici. Ovaj predrasud stvara još jednu prepreku za imanje stalnog posla izvan kuće.
Problem nejednakosti
Ovo uverenje sprečava neke žene, uprkos njihovim izvanrednim sposobnostima, da započnu karijeru u određenom finansijskom okruženju ili se uspešno penju na karijernoj lestvici. Čak i ako žena dobije posao u kompaniji koja se bavi finansijama, investicijama ili upravljanjem sredstvima, može se osećati ranjivo zbog neravnoteže predstavljenosti i nedostatka žena na visokim menadžerskim ili C-suite pozicijama. Štaviše, posebno za početnike, važno je da se osećaju podržano u kompaniji i da imaju uzor na koga mogu da se ugledaju, a to je često komplikovano ako nema ili ima malo ženskih predstavnika u timu.
Kako rešiti problem nejednakosti Izveštaji o upravljanju bogatstvom otkrivaju zabrinjavajuće otkriće: do 2025. godine, procenjuje se da će oko 60% bogatstva u Velikoj Britaniji kontrolisati žene. Imajući u vidu ovu činjenicu, postaje sve jasnije zašto se duboko ukorenjeni problem rodne neravnopravnosti mora rešiti.
Akcije za rešavanje ovog problema moraju biti veoma konkretne: firme za upravljanje sredstvima trebalo bi proaktivno sprovoditi mere, kao što je omogućavanje većem broju žena menadžera da nadgledaju porodice s visokim prihodima, pojedince i fondacije. Odličan primer za to je Diversifikacioni projekat Evrope (DPE). Jedan od njegovih osnovnih ciljeva je izgradnja inkluzivnije industrije upravljanja sredstvima u regionu. Štaviše, ovaj projekat pomaže kompanijama da ostvare ravnotežu između polova i promoviše društvenu pokretljivost među svim polovima. Našem društvu je potrebno mnogo više ovakvih primera kako bi se otvorio put ženama u finansijskoj industriji.
Dakle, glavno rešenje ovog teškog problema je diversifikacija, koja je ključna za oblasti investiranja i upravljanja sredstvima. Prihvatanjem ovoga, postaje imperativ promovisati veće učešće žena u karijerama upravljanja sredstvima, osiguravajući jednake mogućnosti za napredak i negovanje inkluzivnog okruženja. Prateći primer DPE-a, dugoročno se očekuje porast prepoznavanja žena i eliminacija strukturne barijere rodne neravnoteže. Ovo podrazumeva uvođenje programa obuke kako bi se adresirale predrasude i stereotipi vezani za rod u procesima zapošljavanja, unapređenja i donošenja odluka, kao i podrška ženama da se bave karijerama u finansijama i alokaciji sredstava.
Ove ključne mere su presudne za unapređenje rodne ravnopravnosti u industriji. Osim što su žene korisne za sektor, one su ključne za jačanje i poboljšanje otpornosti okvira upravljanja sredstvima, posebno investicija koje se odnose na ESG. Što pre istaknute kompanije shvate značaj povećanja ženske radne snage, to će više koristi imati za njihovu dugoročnu profitabilnost.
Photo: Ilustracija Freepik