ESG u srži globalne trgovine: WTC poslovni lideri u pripremama za Globalni poslovni forum

WTC

Dok se širom sveta vrše pripreme za učešće na 55. godišnjem Globalnom poslovnom forumu (GBF) WTCA u Marseju u Francuskoj od 6. do 9. aprila, jedna tema našla se u fokusu programa – oblast životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja (ESG). U pitanju nije popularna korporativna fraza, već strukturni temelj međunarodnih trgovinskih čvorišta koja su okrenuta budućnosti. Od Evrope do Azije, operateri Svetskih trgovinskih centara (WTC) prevode održivost u poslovnu strategiju, društveni uticaj i dugoročnu rezistentnost.

„Primena standarda održivosti na osnovu najboljih primera iz prakse u našim projektima znači stvaranje prave vrednosti – i u finansijskom i u društvenom smislu“, kažu Siril Dušato, partner u kompaniji NEOO Management, i Džup fon der Mark, projektant WTC Amersfort u Holandiji. Ovaj centar, smešten na obodu Amsterdama, deo je šire vizije dekarbonizovanog urbanog razvoja koji ispunjava očekivanja investitora i unapređuje iskustvo krajnjih korisnika. Njihov model održivosti u oblasti nekretnina prati učinak na osnovu parametara kao što su oni koje definišu Holandski savet za zelene zgrade i CRREM metod, koji arhitekturu usklađuju sa ugljeničnom neutralnošću. Ipak, Dušato ostaje pragmatičan: „Bez isplativih zelenih tehnologija, ESG oblast ne može da ima široku primenu. Tržišna dinamika će se promeniti kad inovacije postanu finansijski održive.“

Dok neki centri forsiraju ekološke inovacije u novogradnji, drugi se bave integrisanjem ESG oblasti u svakodnevnicu poslovnih parkova. WTC Almeda Park u Be Ljobregatu u regionu Barselone je postao lokalni lider u održivoj infrastrukturi i društvenom angažovanju.

„Dizajn našeg poslovnog prostora je maksimalno energetski efikasan zahvaljujući prirodnom svetlu i fleksibilnom rasporedu kancelarija“, objašnjava Marta Giljen, menadžerka biznis parka u WTC Almeda Park. „Ali ESG oblast takođe podrazumeva da budemo aktivan deo naše zajednice.“ Među inicijativama ovog centra su postavljanje naprednih sistema grejanja, ventilacije i klimatizacije i sistema za kontrolu vlažnosti vazduha, organizovanje kampanja dobrovoljnog davanja krvi, prikupljanje igračaka za decu koja borave u bolnicama i briga o starim licima. Njegova podrška lokalnim dobrotvornim organizacijama, školama i edukaciji o ekologiji potvrđuje kako ESG oblast može svakodnevno da se primenjuje, a ne da bude samo prazno slovo na papiru“, „Održivost nije okrenuta samo ekologiji, već služi i za dobrobit ljudi“, dodaje Giljen.

Na drugom kraju sveta, WTC Tajpej primenjuje institucionalizovan pristup u kom ESG oblast integriše putem korporativnog upravljanja i tehnologije. Ovaj centar radi u okviru jednog od najdinamičnijih trgovinskih okruženja u Aziji i pozicionira se kao inovator u oblasti održivosti i po poslovanju i po načinu razmišljanja.

„Od formiranja Odbora za promociju ESG mera, primenjujemo pametne energetske sisteme, tehnologiju za uštedu vode i digitalna rešenja kako bismo smanjili uticaj na životnu sredinu“, kaže Džu Čo, izvršni potpredsednik i direktor za održivost WTC Tajpej. WTC Tajpej je nosilac brojnih međunarodnih sertifikata, uključujući ISO 50001 i ISO 20121, i svoje zakupce okuplja u Program za ESG partnerstvo, koji nagrađuje usklađenost sa 17 Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija. „Suština ESG-a nije samo u poštovanju standarda, već i u pripremanju našeg poslovanja za budućnost“.

Ali razvoj ESG oblasti nije isti za sve. Na tržištima u razvoju kao što je Bosna i Hercegovina, primena ESG principa je u ranoj fazi – ali se ubrzava zahvaljujući vizionarskim projektima. WTC Sarajevo, koji treba da bude otvoren ove godine, ugrađuje održivost u svoje temelje – i suštinski i figurativno.

„Naš planirani projekat obuhvata naprednu ekološku fasadu i sisteme za prečišćavanje vazduha“, kaže Zoran Puljić, predsedavajući Nadzornog odbora WTC Sarajevo. Ovaj projekat, razvijen u saradnji sa Mozaik fondacijom, takođe promoviše odgovornu praksu lanca snabdevanja i gradnju sa niskim ekološkim uticajem. „ESG oblast gradi poverenje i otpornost, a time i konkurentniju ekonomiju.“ Osim u arhitekturu, WTC Sarajevo ulaže u kampanje širenja svesti i saradnju između sektora u cilju ubrzanog usvajanja ESG principa širom regiona.

U jeku ove globalne razmene najboljih praksi, WTC Marsej (WTCMP) – domaćin Globalnog biznis foruma GBF WTCA 2025 – predstavlja reper i pravi primer odgovornog poslovanja. Strateški smešten na raskrsnici južne Evrope i Mediterana, WTCMP primenjuje ESG principe i u svakodnevnom radu i u ulozi organizatora ovog skupa.

„Ovogodišnji forum će biti u potpunosti ekološki – od lokalnog snabdevanja i upravljanja otpadom do sadržaja i dijaloga“, kaže Jael Savinjak Reuzada, menadžerka komunikacija WTCMP-a. Ovaj centar poseduje ISO 20121 sertifikat za održivu organizaciju događaja, što potvrđuje da čak i logistika foruma GBF WTCA 2025. odražava  njegovu osnovnu poruku. Radionice će se baviti temama kao što je socijalna inkluzija („Inovativno i uticajno: industrijski preokret i pokretanje promena“), dok će se na plenarnim sednicama kao što je „Ulaganje u nekretnine u globalnim trgovinskim čvorištima“ otvoreno razgovarati o ekološkim izazovima. „Naš cilj je da ESG oblast premestimo sa margina u centar zbivanja“, naglašava ona.

S obzirom na to da ESG oblast postaje jedan od glavnih parametara za investitore, projektante i kreatore politika, ovogodišnji GBF ukazuje na ključni zaokret: održivost više nije opcija, već centralna tema.

„Transparentnost, dobrobit, preporod – to su stubovi buduće poslovne scene“, zaključuje Savinjak Reuzada. A ovog aprila u Marseju, svetskiposlovni lideri neće samo razgovarati o budućnosti, već će je aktivno oblikovati.

Povezani Članci

Najnovije

Scroll to Top
Search