Grupa sedam najvećih svetskih ekonomija (G7) složila se da stavi krajnji rok za gašenje termoelektrana na ugalj u “istorijskom” sporazumu koji bi mogao utrti put i drugim zemljama da učine isto, prenosi Independent.
Na sastanku G7 koji se trenutno održava u Torinu, u Italiji, ministri su se složili da izbace ugalj do 2035. godine, najavio je Gilberto Pičeto Fratin, koji predsedava sastankom.
“Postoji tehnički sporazum, završni politički dogovor ćemo overiti u utorak”, rekao je gospodin Fratin, koji je takođe ministar energetike Italije. Iako je gospodin Fratin rekao da zemlje imaju “sporazum o postepenom ukidanju upotrebe uglja u prvoj polovini 2030-ih”, a konačni tekst, koji se očekuje u utorak, pružiće jasnoću o tome da li dogovor uključuje specifičan vremenski okvir za ukidanje i da li obuhvata sve termoelektrane na ugalj ili samo one bez tehnologije za hvatanje ugljenika.
Evropski izvor rekao je za novinsku agenciju AFP da se od G7 očekuje da se obaveže na “postepeno ukidanje postojećih termoelektrana na ugalj bez tehnologija za smanjenje emisija”.
Ukidanje upotrebe uglja – najzagađujućeg od svih fosilnih goriva – bilo je sporno pitanje na međunarodnim klimatskim pregovorima. Konferencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama (Cop28) u Dubaiju prošle godine pozvala je na prelazak s fosilnih goriva, ali zemlje se nisu mogle složiti oko postepenog ukidanja uglja, nafte ili gasa.
Priedlozi za ukidanje upotrebe uglja na ranijim sastancima G7 takođe su često nailazili na otpor ekonomija zavisnih o uglju kao što su Japan i Nemačka, koje se oslanjaju na njega za jednu trećinu svojih potreba za električnom energijom.
Endrju Bouvi, ministar u britanskom ministarstvu za energetsku sigurnost i neto nultu emisiju, rekao je za Class CNBC u Torinu da je to “istorijski sporazum”.
“Dakle, da G7 zemlje sednu za sto i pošalju taj signal svetu – da mi, napredne ekonomije sveta, smo posvećeni postepenom ukidanju upotrebe uglja do ranih 2030-ih je zaista neverovatno.”
Grupacije za klimu pozdravile su odluku, ali su rekle da je to “premalo, prekasno”, pozivajući na ukupno ukidanje fosilnih goriva, što uključuje i naftu i gas. “Kako klimatska kriza zahteva, oni ne mogu stati samo na uglju: fosilna goriva uništavaju ljude i planetu i hitno je potrebna obaveza za brzo ukidanje svih fosilnih goriva – uglja, nafte i gasa”, rekla je Trejsi Kerti, stručnjakinja za globalnu klimatsku politiku u Greenpeace International.
Foto: Ilustracija Canva