“Misli zeleno”: Naučni piknik za najmlađe ovog vikenda u Beogradu

Besplatna manifestacija posvećena ekologiji i zaštiti životne sredine, u organizaciji Festivala nauke, održaće se 17. i 18. maja.

Manifestacija „Naučni piknik” čiji je slogan „Misli zeleno” biće održana 17. i 18. maja na Banovom brdu, u Arboretumu Šumarskog fakulteta. Ova zelena površina sa specifičnom namenom ima izuzetnu botaničku i pejzažno-arhitektonsku vrednost. Prostire se na 3,5 hektara i predstavlja jedinstveno prirodno dobro, koje s ljubavlju održavaju studenti i profesori. Arboretum je 2011. godine proglašen za zaštićeno prirodno područje lokalnog karaktera pa će posetioci tokom dvodnevne manifestacije uživati u ovom prirodnom ambijentu.

„Naučni piknik” je besplatna smotra, priređuje se treći put, namenjena je svim generacijama, a organizator je Festival nauke. Posetiocima će biti predstavljeni naučni sadržaji sa fokusom na biologiju, ekologiju i održivi razvoj.

Šumarski fakultet, kao domaćin programa, pokazaće kako se priroda brani znanjem pa se za tu priliku pripremaju interaktivne postavke i radionice. Planirana su stručna vođenja i različiti sadržaji osmišljeni u saradnji sa fakultetima, institutima i organizacijama civilnog društva.

Gostima će biti predstavljeno pet programskih celina pa će, između ostalog, imati priliku da se upoznaju sa načinima zaštite rečnog toka i odbrane od poplava. Saznaće i kako se određuje starost stabla i šta nam kazuju godovi o klimatskim promenama, koje su karakteristike drveta kao jednog od najzastupljenijih materijala u obradi.

Zašto je važan biodiverzitet i kako da ga ne narušimo čuće se u programu „Sa kime sve delimo životnu sredinu” Biološkog istraživačkog društva „Josif Pančić”. Govoriće se o očuvanju vrsta, urbanim i divljim eko-sistemima.

Organizatori ističu da će se pažnja posvetiti i saznanjima da biljke komuniciraju među sobom na mnogo napredniji način nego što smo toga svesni pa će se tim povodom Biološki fakultet predstaviti interaktivnom postavkom „Govori sve što je živo, komunicira svaki nivo!”.

Udruženje građana „UčenIQ” i „Mensa Srbije” podstaći će decu da rešavaju male ekološke zadatke i uče o biodiverzitetu i razvrstavanju otpada pomoću robotića pčelica. Obrazovni centar „Čupoglavci” predstaviće najmlađima tajne našeg srca na radionici na kojoj će izrađivati modele srca i stetoskopa od recikliranih materijala dostupnih i u domaćinstvu. Na improvizovanom igralištu Akademskog speleološkog alpinističkog kluba (ASAK) tema će biti pećine i jame kao poslednji neistraženi delovi planete Zemlje, a najmlađi speleolozi biće u prilici da isprobaju opremu potrebnu za bavljenje ovom disciplinom.

Posebna tematska celina biće posvećena važnosti vode –kojom će se baviti i Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, predstavljajući interaktivnu postavku „Čudesni svet u kapi vode”.  Fakultet za fizičku hemiju pripremiće postavku „Molekulske alijanse za održivu budućnost” pa će biti izvedeni i jednostavni ogledi koji nude uvid u našu okolinu i čovekovu ulogu u njenom očuvanju.

Fizičko-hemijski šou „Eksplodirajuća otkrića Milana Popovića” biće pravi pirotehnički spektakl. Sektor za vanredne situacije MUP-a Srbije imaće program o važnosti postupaka u slučaju požara u naseljenim mestima i šumama.

Centar za ekološki menadžment i održivi razvoj Fakulteta organizacionih nauka predstaviće virtuelnu avanturu „Šetnja po planeti” tako će posetioci moći da hodaju dnom okeana, dosegnu vrh planine, pešače amazonskim šumama…

Foto: Festival Nauke

Povezani Članci

Najnovije

Scroll to Top
Search