Podrška EU očuvanju kulturnog nasleđa – naziv je panela koji je održan početkom drugog dana Evropske nedelje mogućnosti, posvećenog temama iz domena kulture. O ovoj temi govorile su Dunja Đenić, pomoćnica ministra za turizam i omladinu; Vesna Marjanović; generalna sekretarka Europa Nostra Srbija, Marina Pavlović, arhitektica i konzervatorka; kao i Iskra Maksimović, direktorka Tvrđave Golubac.
Dunja Đenić, pomoćnica ministra za turizam i omladinu, prevashodno se fokusirala na projekat EU za kulturno nasleđe i turizma. U pitanju je projekat usmeren na razvoj turizma kao značajnog privrednog potencijala za ekonomski razvoj istočne Srbije i Donjeg Podunavlja. Finansiraju ga Evropska unija sa 22 miliona evra i nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj BMZ sa 2,3 miliona evra, a sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ.
Cilj projekta nije bio samo da sačuva prošlost već i da stvori ekonomske i kulturne mogućnosti za budućnost. Ova inicijativa obuhvatila je osam opština u istočnoj Srbiji, donjem Podunavlju i Topolu u centralnoj Srbiji. Golubačka tvrđava, Fetislam, Feliks Romulijana, Rajačke pimnice i Kraljev podrum u Topoli – najveći su projekti finansirani ovim projektom. Podršku su dobili i oni koji se bave starim zanatima, domaćom radinosti, i drugo.
“Veliko nam je zadovoljstvo što imamo priliku da koristimo fondove EU za razvoj turizma”, rekla je Đenić te istakla koliko je važno da se kulturno i turističko nasleđe prikažu i promovišu ne samo našim ljudima, pogotovo mladima, već i inostranim gostima.
“Nakon određenih infrastrukturnih ulaganja, konkretno u Istočnoj Srbiji, omogućeno je i osnaživanje lokalnog stanovništva”, dodala je pomoćnica ministra.
Vesna Marjanović objasnila je značaj organizacije Evropa Nostra Srbija: u pitanju je evropska organizacija, federacija organizacija civilnog društva, a koje se bave kulturnim nasleđem. Protekle godine Evropa Nostra proslavila je 60 godina postojanja.
“U Srbiji postoji od 2007. godine, i sastavljena je od mreža stručnjaka, građana koji su posvećeni očuvanju nasleđu – civilno društvo širokog spektra. Najpopularnije aktivnosti obavljaju se kroz dva programa, koji su dostupni i u Srbiji – godišnja dodela nagrada u oblasti očuvanja nasleđa, i drugi koji postaje sve poularniji kod nas – lista 7 najugroženijih “, rekla je Marjanović, i dodala: “Na evropskoj listi najugroženijih nalazila se Sinagoga u Subotici, koja je sada uspešna priča, potpuno rekonstruisan spomenik kulture koji ima svoju upotrebu.”
Ona je objasnila da se u Srbiji najugroženijima smatraju tvrđava Kalemegdan, vodenice iz Bistrice; ove godine se na listi našao i Dom JNA iz Šapca, dok se godinama na listi nalazi manastir Dečani.
Heroina nasleđa proglašena u Evropskoj kući
Dobitnica godišnje nagrade Heroji nasleđa proglašena je na svečanoj ceremoniji u okviru Evropske nedelje mogućnosti. Ove godine nagradu je osvojila Svetlana Spajić, koja se bavi očuvanjem i promocijom srpske tradicionalne muzike.
Nagrada Heroji nasleđa osnovana je kako bi se prepoznali i slavili individualni napori građana u očuvanju kulturnog nasleđa. Inicijativu je pokrenula Delegacija Evropske unije u Srbiji, u partnerstvu sa organizacijom Evropa Nostra Srbija, pa je tako prigodno dobitnicu nagrade proglasio ambasador EU u Srbiji, Emanuele Žiofre, u društvu Slavice Vujović, predsednice Evropa Nostra Srbija.
Svaki od nominovanih ove godine je pravi čuvar nasleđa u svojim oblastima, poručio je ambasador Žiofre – bilo da se radi o arhitekturi, muzici, tradicionalnim zanatima ili očuvanju zaboravljenih običaja i tradicije.
“Zbog toga sa zadovoljstvom čestitam gospođi Svetlani Spajić, tradicionalnoj pevačici, izvođačici, zagovornici nematerijalne baštine, pedagogu i kulturnoj aktivistkinji, proglašenje heroine baštine 2024. godine. Svetlana Spajić je pokazala izuzetnu posvećenost i dugogodišnju posvećenost istraživanju, dokumentovanju, interpretaciji, očuvanju i promociji srpske tradicionalne muzike. Njen rad u obrazovanju, zagovaranju i razvoju politike učinio ju je vodećom figurom u zaštiti nematerijalnog nasleđa.
Svetlana svakodnevno radi na očuvanju kulturnog nasleđa i inspiriše druge na akciju. Svojom dugogodišnjom posvećenošću motivisala je mnoge mlade ljude da se bave tradicionalnim pevanjem i pomognu u očuvanju svog nasleđa.”, rekao je ambasador.
On je najavio da će se zvanično uručenje nagrade održati u decembru, a tom prilikom se i zahvalio važnom partner – Evropa Nostri.