Da, veštačka inteligencija jeste top (pun intended). Sjajni benefiti, potencijal, mogućnosti. Nesporno. Ali. Dok se divimo najnovijim AI modelima i njihovim sve impresivnijim sposobnostima, jedna stvar ostaje neprijatno skrivena – stvarni trošak veštačke inteligencije. Ne onaj finansijski (svakako “puno košta”), već onaj koji plaća naša planeta.
Piše Tamara Zavišić, osnivačica ETIK.AI, organizacije posvećene etičkom i pravnom usklađivanju AI sistema.
Cena veštačke inteligencije: Jedna ChatGPT konverzacija troši oko pola litra vode
To je otprilike tri čaše vode za jedan razgovor s AI-jem. Pomnoži to sa 100 miliona dnevnih korisnika i dobićeš 50 miliona litara vode dnevno. Dovoljno da napuniš 20 olimpijskih bazena. Svakog dana.
I to je samo voda. Nismo ni počeli razgovor o električnoj energiji. Pritom, govorili smo samo o ChatGPT-ju. Gde su ostali?
Skriveni račun
AI napreduje brže nego što stižemo da procesuiramo, ali taj tehnološki skok dolazi sa ozbiljnom cenom – energetskom i ekološkom. Data centri su srce AI ekosistema, a trenutno troše između 1% i 2% globalne električne energije – i ta cifra konstantno raste.
Treniranje i rad AI modela nisu samo gladni struje, već proizvode i ogromnu količinu toplote koja zahteva agresivno hlađenje. A to znači – masovnu potrošnju vode. Krenimo na vreme. Treba nam razgovor o stvarnom računu.
Cifre koje otvaraju oči
Nedavno istraživanje moje malenkosti „Može račun? Koliko (nas) AI košta?“ baca svetlo na ekološki otisak AI giganata i našeg Državnog data centra. Rezultati su, blago rečeno, zabrinjavajući:
- Kažu, jedan ChatGPT upit može potrošiti energije koliko i vožnja elektičnim automobilom od Beograda do Lisabona – i nazad
- Google godišnje troši struje koliko Srbija i Crna Gora zajedno
- Meta dnevno crpi 3.881 megalitara vode – dovoljno za godišnje potrebe 71.000 ljudi
Istina, ove cifre jesu ogromne na globalnom nivou, međutim, postavljaju važno pitanje – šta to znači za nas, lokalno?
Kompletnu kolumnu pročitajte na portalu WEBMIND.
Foto: Izvor: Unsplash/ Gabrielle Maurer/ Ustupljene fotografije