Adria region ima ogroman potencijal za liderstvo u ESG tranziciji, ali ubrzanje promena zahteva zajednički napor svih aktera – od kompanija i vlada do akademske zajednice i građanskog društva. „ESG Adria Summit”, najveći regionalni događaj posvećen održivom razvoju, održaće se od 9. do 11. aprila 2025. u Tivtu, u Porto Montenegru. O značaju ovog samita i ključnim izazovima u ESG tranziciji razgovaramo sa Biljanom Braithwaite, izvršnom direktorkom kompanije Sustineri Partners i osnivačicom „ESG Adria Summita”, piše BIZLife Magazin.
- Kako ubrzati promene u ESG sferi u Jadranskom regionu?
Ubrzanje ESG promena u Jadranskom regionu zahteva zajednički napor svih – od vlada i regulatora do kompanija, građanskog društva, akademske zajednice i mladih, koji nisu samo budući lideri već i ključni deo radne snage sutrašnjice. ESG ne samo da menja pravila poslovanja već i redefiniše šta znači biti uspešan u savremenom svetu.
Za kompanije u regionu, posebno one povezane s EU lancima snabdevanja, ESG nije opcija, već nužnost. Usklađivanje sa ESG standardima ne samo da omogućava usklađenost sa regulativama već i otvara vrata ka novim tržištima, investicijama i smanjenju nezaposlenosti. Jadranski region, s ogromnim potencijalom za obnovljive izvore energije i zelene tehnologije, ima priliku da predvodi ovu transformaciju.
Pored regulatorne podrške i poreskih podsticaja, ključna uloga leži u investitorima, koji sve više vrednuju ESG inicijative, i u potrošačima, naročito mlađim generacijama, koje biraju društveno odgovorne brendove. Mediji, takođe, igraju presudnu ulogu u osvešćivanju i motivisanju kompanija na usklađivanje s ESG standardima.
Regionalni događaji poput „ESG Adria Summita” stvaraju prostor za konkretne akcije i saradnju. Oni ne samo da promovišu razmenu ideja već i okupljaju predstavnike država, kompanija i civilnog društva, pružajući praktična rešenja i ubrzavajući promene koje su svima neophodne. Ovo je trenutak kada region može da spoji ambiciju i priliku kako bi postao lider u zelenoj tranziciji.
- Da li privatni, korporativni sektor očekuje nešto od svojih država u regionu i koja im je pomoć potrebna u ispunjavanju sve oštrijih ESG standarda EU?
Privatni sektor je ključni igrač u rešavanju društvenih, ekoloških i ekonomskih izazova. Ipak, uspeh ove transformacije zahteva podršku država i institucija, jer bez jasnih smernica i strateške pomoći čak i najsmelije kompanije mogu naići na prepreke. Važno je prepoznati da ESG nije samo trend, već nova poslovna realnost, posebno u regionu, gde su tržišta i ekonomije blisko povezani s Evropskom unijom.
Privatni sektor od svojih država očekuje:
- jasne i predvidljive propise, koji se približavaju EU standardima, kako bi kompanije mogle planirati dugoročno i izveštavati transparentno (ovo je ključno u kontekstu značaja EU kao glavnog trgovinskog partnera regiona, kao i zbog zahteva investitora);
- finansijske podsticaje, poput subvencija i poreskih olakšica za ulaganja u zelene tehnologije, obnovljive izvore energije i infrastrukturu (ovo ne samo da smanjuje početne troškove već podstiče inovacije i rast);
- edukaciju i obuke, posebno za mala i srednja preduzeća, koja često nemaju resurse za efikasnu implementaciju ESG standarda (ciljani programi podrške ovom sektoru mogu biti ključni za uspešnu tranziciju).
Jadranski region, s velikim potencijalom za zelene tehnologije i obnovljive izvore energije, ima šansu da postane lider u ESG transformaciji, ali to zahteva zajednički rad privatnog i javnog sektora.
Kao Sustineri Partners, naš cilj je upravo da podržimo ovu tranziciju. Kroz inicijative poput „ESG Adria Summita” pružamo kompanijama ne samo priliku da se informišu o trendovima i dobrim praksama već i prilike za povezivanje s ključnim donosiocima odluka. Takođe, kroz saradnju s vladama i međunarodnim organizacijama, radimo na tome da premostimo jaz između globalnih standarda i lokalnih izazova, osiguravajući da region ostane konkurentan i privlačan za održive investicije. Na kraju, države, kao strateški partneri, imaju ključnu ulogu u omogućavanju ovog procesa, dok je na kompanijama da pokažu hrabrost, preuzmu inicijativu i iskoriste priliku da predvode promene.
- Šta je, po vašem mišljenju, ključno da bi se opšta javnost više angažovala i postala ekološki svesnija?
Da bi se šira javnost više angažovala i postala ekološki svesnija, potrebno je povezati edukaciju, praktična rešenja, institucionalnu podršku i osnaživanje zajednica. Ljudi su najmotivisaniji kada prepoznaju konkretne koristi i osećaju da doprinose zajedničkom cilju.
Edukacija je ključna za podizanje svesti i stvaranje osnove za promene. Uvođenje održivih tema u škole i na univerzitete, kao i sprovođenje javnih kampanja, pomaže ljudima da razumeju hitnost ekoloških i društvenih izazova. Na „ESG Adria Summitu” pokrenuli smo saradnju sa univerzitetima širom regiona kako bismo radili na izgradnji znanja sa budućim generacijama, jer upravo oni imaju kapacitet da donesu inovativna rešenja.
Praktična rešenja koja su lako primenljiva u svakodnevnom životu, poput reciklaže ili uštede energije, čine održivost pristupačnom. Pored toga, finansijski podsticaji za obnovljivu energiju ili energetski efikasne uređaje mogu dodatno motivisati ljude na promene.
Institucionalna podrška i transparentni sistemi omogućavaju dugoročan uticaj. Jasna pravila i mere za unapređenje uslova rada i borbu protiv korupcije stvaraju poverenje građana i olakšavaju sprovođenje održivih praksi. Lokalne inicijative, poput akcija čišćenja ili sadnje drveća, dodatno podstiču zajedničku odgovornost i saradnju.
Mediji i društvene platforme igraju ključnu ulogu u prenošenju uspešnih primera i inspirativnih priča, dok mlade generacije donose novu energiju i ideje. Naša inicijativa „Next Gen Adria” radi upravo na njihovom osnaživanju kako bi postali lideri u kreiranju održive budućnosti.
Kombinovanjem obrazovanja, praktičnih koraka i institucionalne podrške – moguće je stvoriti okruženje u kojem javnost ne samo da prepoznaje važnost održivih praksi već ih i aktivno primenjuje, doprinoseći opštem razvoju i kvalitetnijem životu.
Pročitajte više na našem portalu BIZLife.
Foto: Janko Petrović