Proizvođači nameštaja koji proizvode za IKEA-u dobavljaju drvo iz nekih od poslednjih preostalih prašuma u Evropi u Karpatskim planinama Rumunije, uključujući i zaštićena područja Natura 2000, otkriva novi izveštaj. Istraživanje Greenpeace-a objavljeno danas pokazuje da je sedam proizvođača koji proizvode omiljene proizvode IKEA-e, poput stolica INGOLF ili dečijih krevetaca i kreveta SNIGLAR, povezano sa uništavanjem šuma visoke vrednosti za očuvanje. Najmanje 30 različitih proizvoda ovih dobavljača pronađeno je u IKEA prodavnicama u 13 zemalja: Austriji, Belgiji, Češkoj, Finskoj, Francuskoj, Nemačkoj, Mađarskoj, Italiji, Izraelu, Poljskoj, Švedskoj, Švajcarskoj i Velikoj Britaniji. Greenpeace poziva IKEA-u da postane deo rešenja umesto što doprinosi tekućim klimatskim i biodiverzitetskim krizama.
Robert Cyglicki, direktor kampanje za biodiverzitet u Greenpeace-u Centralne i Istočne Evrope, izjavio je: „Naše prirodno nasleđe ne može biti pretvoreno u komade nameštaja. Stare šume su vitalne za zdravlje planete i moraju biti odmah zaštićene. IKEA mora ispuniti svoja obećanja o održivosti i očistiti svoj lanac snabdevanja od uništenja prašuma.“
Izveštaj pod nazivom Assemble the truth: Uništenje prašuma u Karpatskim planinama Rumunije istražen je i napisan od strane Greenpeace-a Centralne i Istočne Evrope. Timovi za istragu pratili su lanac snabdevanja analizirajući dozvole i satelitske snimke mesta seče u šumama u Rumuniji do depoa drveta i proizvođača nameštaja, sve do mesta gde ti proizvodi završavaju: na policama IKEA prodavnica. Otkriveno je da nekoliko proizvođača dobavlja drvo iz šuma visoke vrednosti za očuvanje. Na osnovu javno dostupnih informacija, IKEA je najveći kupac proizvoda proizvedenih od strane većine tih kompanija, što implicira visoku verovatnoću da problematično drvo završava u IKEA nameštaju. Prema izveštaju, to se čini sigurnim u slučaju jednog proizvođača, Plimob, pošto Plimob proizvodi gotovo isključivo za IKEA-u.
Greenpeace CEE dao je IKEA-i priliku da komentariše nalaze ove istrage. IKEA nije osporila informacije. Od proizvođača, jedan je potvrdio primanje drveta iz područja Natura 2000, navodeći da takvo uništenje nije nelegalno, dok se nekoliko nije odazvalo.
Greenpeace prepoznaje da je nameštaj uopšteno dobar način korišćenja drveta, skladištenja ugljenika i dodavanja vrednosti sirovinama, ali to se ne sme dešavati dok se žrtvuju biološki najraznovrsnije šume planete. Karpatske planine su dom smeđih medveda, risova i vukova, kao i evropskog bizona i spadaju među najvažnija staništa flore i faune na evropskom kontinentu. Problem je što kompanije i vlasti žele da izbegnu identifikaciju područja kao primarne ili stare šume kako bi izbegle ograničenja, što dovodi do činjenice da je trenutno samo 2,4% (1700 km²) šuma Karpata zaštićeno od seče. Istovremeno, zvanični podaci sugeriraju da je oko 7% rumunskih šuma starije od 120 godina. Prema strategiji biodiverziteta EU, ove šume bi trebale biti strogo zaštićene. „IKEA mora postati korporativni lider u potrebnim političkim akcijama za uspostavljanje pravno obavezujućih i efikasnih mera zaštite biodiverziteta kako bi se ispunili ciljevi biodiverziteta Evrope“, zaključuje Cyglicki.
Photo: Greenpeace