SAD odobrile izgradnju velikog rudnika litijuma u Nevadi, uz poreske olakšice kao deo strategije za smanjenje kineske dominacije

Sjedinjene Američke Države odobrile su izgradnju velikog rudnika litijuma u Nevadi i proširile poreske olakšice za pojedine rudarske kompanije kao deo strategije za smanjenje zavisnosti od kineskih lanaca snabdevanja ključnim mineralima. Australijski proizvođač Ioneer objavio je u četvrtak da je dobio federalnu dozvolu za rudnik litijuma i borona u oblasti Rhyolite Ridge, projekat koji bi mogao da obezbedi dovoljno litijuma za napajanje oko 370.000 električnih vozila godišnje. Litijum, srebrno-beli metal, ključni je sastojak u proizvodnji punjivih baterija i od suštinskog je značaja za budućnost industrije električnih vozila.

Rhyolite Ridge je prvi rudnik litijuma koji je dobio odobrenje pod administracijom Džoa Bajdena, koja je kompaniji Ioneer ponudila zajam od 700 miliona dolara za pomoć u izgradnji projekta. Kada bude završen 2028. godine, ovaj rudnik će učetvorostručiti proizvodnju litijuma u SAD-u. Od 2002. godine, samo su tri rudnika za kritične minerale otvorena u SAD-u, a nijedan od njih nije lociran na javnom zemljištu. Cena akcija kompanije Ioneer skočila je za 15 procenata na Njujorškoj berzi nakon objave o dobijenom odobrenju, zaključivši na vrednosti od 7,92 dolara.

Proizvođači sa Zapada suočavaju se s izazovima u konkurenciji s kineskim rivalima u proizvodnji i preradi ključnih minerala zbog viših troškova, strožijih regulatornih standarda i pravnih prepreka. Ekstrakcija i prerada litijuma ima značajan uticaj na životnu sredinu jer zahteva velike količine vode i energije, kao i upotrebu toksičnih hemikalija poput sumporne kiseline. Projekat kompanije Ioneer suočio se s protivljenjem ekoloških organizacija koje upozoravaju da bi mogao ugroziti retku vrstu cveta, poznatu kao Tiehmova heljda, do izumiranja. Američki regulatori su saopštili da su radili sa kompanijom kako bi modifikovali projekat i razvili plan zaštite za ovaj cvet, omogućivši odobrenje rudnika nakon šest godina evaluacije.

Bernard Rou, izvršni direktor kompanije Ioneer, izjavio je da će rudnik u Nevadi pomoći da se smanji zavisnost američkih kupaca od kineskih kompanija, koje trenutno imaju više od dve trećine globalnog kapaciteta za preradu litijuma. „Imamo jedno od najvećih nalazišta litijuma i borona na svetu… Praktično je spremno za izgradnju“, rekao je Rou. Ioneer procenjuje da će projekat u Nevadi koštati više od 1,2 milijarde dolara.

U pokušaju da podstakne izgradnju rudnika i prerađivačkih postrojenja, Vašington je u četvrtak objavio nove smernice koje omogućavaju proizvođačima da traže poreske olakšice na troškove rudarenja i ekstrakcije kritičnih minerala, pod uslovom da se deo materijala prerađuje u zemlji. SAD ne oskudevaju u litijumu; ove nedelje, Američki geološki zavod objavio je da su otkrivene rezerve litijuma od 5 do 19 miliona tona ispod jugozapadnog dela Arkanzasa, što je potencijalno dovoljno da zadovolji svetsku potražnju za baterijama električnih vozila do 2030. godine čak devet puta.

Međutim, većina svetskog litijuma rudari se u Australiji ili se dobija iz velikih slanih jezera u Južnoj Americi, a zatim se prerađuje u Kini. Analitičari smatraju da su odobrenje rudnika i poreske olakšice važni koraci u naporima Vašingtona da podstakne stvaranje domaće industrije rudarenja i prerade litijuma za potrebe sektora električnih vozila. Džejms Vest, analitičar investicione banke Evercore ISI, izjavio je: „Ekstrakcija litijuma iz rudnika u SAD ili slanih jezera bogatih mineralima važna je za jačanje sigurnosti američkog lanca snabdevanja i osiguranje da domaća industrija električnih vozila ne zavisi od Kine.“

Jedini operativni rudnik litijuma u SAD-u je rudnik Silver Peak kompanije Albemarle u Nevadi, koji godišnje proizvodi oko 5.000 tona litijuma. Pripreme za drugi rudnik i postrojenje za preradu u Nevadi — Thacker Pass, koji predvodi kanadska kompanija Lithium Americas uz podršku General Motorsa — već su u toku. Ovaj projekat dobio je odobrenje u vreme administracije Donalda Trampa u januaru 2021, a administracija Džoa Bajdena najavila je federalni zajam od 2,3 milijarde dolara za razvoj rudnika. Međutim, kompanija Ioneer suočavaće se s konkurencijom, budući da su brojni proizvođači litijuma najavili planove za otvaranje novih rudnika i prerađivačkih postrojenja u SAD-u, u nastojanju da iskoriste pogodnosti Zakona o smanjenju inflacije.

Naftne kompanije ExxonMobil i Occidental takođe rade na pilot projektima litijuma u Arkanzasu i Kaliforniji.

Photo: Ioneer

Povezani Članci

Najnovije

Scroll to Top
Search