U okviru regionalnog projekta TERPEIS BALKANS – Podsticanje smanjenja emisija u energetskom sektoru i energetski intenzivnim industrijama, Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) je organizovao radionicu o putanjama emisija koje su u skladu sa ciljevima ograničavanja globalnog zagrevanja na 1,5°C u kontekstu Srbije.
„Okupili smo predstavnike relevantnih državnih i međunarodnih institucija, akademske zajednice i civilnog sektora kako bismo diskutovali i stekli jasnu sliku o tome kako efikasno pristupiti daljem razvoju politika u cilju usklađivanja sa zahtevima propisanim Sporazumom iz Pariza“, piše na portalu RERI-ja.
Organizacija Climate Analytics je razvila i predstavila nacionalne putanje emisija koje su kompatibilne sa ograničenjem globalnog zagrevanja na 1,5°C, prilagođavajući globalne modele integrisane procene (IAM) koje koristi Međuvladin panel za klimatske promene (IPCC). Predstavljene putanje imaju potencijal da budu smernice za kreatore politika, omogućavajući im da usklade politike sa ciljevima Pariskog sporazuma, kao i da posluže kao putokaz za smanjenje emisija na nivou celokupne privrede do 2050. godine.
Tokom radionice, predstavljeni su postojeći strateški okvir, nacionalne politike, ciljevi i obaveze Srbije u skladu sa Okvirnom konvencijom Ujedinjenih nacija o promeni klime, kao i nivo njihove usklađenosti sa ciljem ograničenja porasta temperature na 1,5°C. Fokus diskusije bio je na mogućnostima i načinima za prevazilaženje prepreka koje se javljaju u vezi sa postavljanjem ambicioznijih klimatskih ciljeva.
Projekat TERPEIS BALKANS deo je Evropske klimatske inicijative (EUKI) nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomske poslove i zaštitu klime (BMWK).
Photo: RERI