Beogradska otvorena škola (BOŠ) dodelila je, šesti put zaredom, godišnje nagrade „Pokretači promena“. BOŠ je prepoznao i imenovao građane, neformalne grupe i organizacije civilnog društva, one koji su bili spremni na istrajnost, trud i hrabrost kako bi životi svih nas bili bolji.
U kategoriji „Saradnjom do promene“, nagrađena je organizacija koja je ostvarila uspešnu saradnju sa javnim vlastima i doprinela unapređenju javnih politika. Ovogodišnji pobednik, Udruženje za dobrobit i zaštitu životinja „Pet Mondo“, zaslužno je za dizajniranje PinPet aplikacije za mobilni telefon koja pomaže u nalaženju izgubljenih kućnih ljubimaca. Putem aplikacije, JKP Zoohigijena informiše građane o nađenim ljubimcima koji su privremeno sklonjeni u njihovo prihvatilište. Za manje od četiri nedelje, čak 15 ljubimaca uspešno je vraćeno svojim vlasnicima.
Oni čija je poruka uspela da dopre do velikog broja građana, motiviše ih i obezbedi podršku, nagrađuju se u kategoriji „Prvi glas građana“. Tražeći rešenje za dva globalna problema – glad i ekološki otpad, „Banka hrane Vojvodina“ pokrenula je inicijativu da se smanji bacanje hrane i istovremeno pomogne socijalno ugroženima. Organizuju prikupljanje prehrambenih proizvoda od velikih kompanija i drugih donatora. Paketi pomoći se distribuiraju socijalno ugroženom stanovništvu putem lokalnih udruženja, Crvenog krsta i centara za slocijalni rad širom Srbije.
Nagrada u kategoriji „Pohod na aktivizam“ za 2024. godinu ide u Niš, neformalnoj grupi „Inkluziv-NI“, koja je pokrenula inicijativu za otvaranje prvog inkluzivnog kluba za mlade na jugu Srbije. Nažalost, u Nišu, niti na jugu Srbije, takvog mesta nije bilo ranije. Mladi sa autizmom i drugim razvojnim poteškoćama, po završetku formalnog školovanja uglavnom ostaju bez sistemske podrške i njihove socijalne aktivnosti se tu najčešće završavaju.
„Pokretač promena“ za 2024. godinu je Mijodrag Bogićević, koji radi u Centru za palijativno zbrinjavanje „BELhospice“. Kao prvi socijalni radnik u oblasti palijativnog zbrinjavanja u Srbiji, pokrenuo je volonterski program u toj oblasti i koordinisao rad multidisciplinarnog tima. Pored neposrednog rada sa neizlečivo obolelim onkološkim pacijentima i njihovim porodicama, razvio je prvi program podrške obolelim osobama i članovima njihovih porodica, koji uključuje praktičnu pomoć, socijalnu i psihološku podršku, duhovni aspekt zbrinjavanja, kao i podršku u periodu tugovanja za članove porodica, posebno dece i mladih. Mijodrag Bogićević je direktno zaslužan za član 85. Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojim su kao korisnici palijativnog zbrinjavanja prepoznata deca, mladi i osobe mlađe od 65 godina.
Nagrade su dodeljene u okviru „Move.Link.Engage“ konferencije, koju BOŠ tradicionalno organizuje. Ovogodišnji događaj, pod nazivom „Da li hvatamo isti voz?“ bavio se temom efektivnog uključivanja građana, organizacija civilnog društva i drugih zainteresovanih strana u procese donošenja odluka. Od 2015. godine do danas, konferencija podstiče otvorene diskusije i okuplja stručnjake iz civilnog, javnog i poslovnog sektora, predstavnike nacionalnih, regionalnih i EU institucija, lokalne pokretače promena, akademsku zajednicu, kao i sve aktivne građane.
Ove godine, događaj je organizovan u okviru projekata „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji” i „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji – Europe ASAP“.
Photo: BOŠ