U kontekstu sve većih izazova koje donose klimatske promene i degradacija životne sredine, preoblikovanje pristupa transportu postaje imperativ. Kako bismo zakoračili ka održivoj budućnosti, mobilnost doživljava značajne promene, vođene inovativnim tehnologijama, evolucijom potrošačkih preferencija i proaktivnim inicijativama. U ovom dinamičnom okruženju, deset ključnih trendova oblikuje put održive mobilnosti uoči 2024. godine.
1. DOMINACIJA ELEKTRIČNIH VOZILA (EVS): Uspon električnih vozila očekuje se da će se nastaviti, podržan napretkom u tehnologiji baterija, povećanim dosegom vozila i proširenom infrastrukturom punjenja. Ovi faktori čine EVs pristupačnijim i privlačnijim širem tržištu.
2. RAZVOJ INFRASTRUKTURE ZA PUNJENJE: Vlade i privatni sektor nastaviće s investicijama u proširenje infrastrukture za punjenje, fokusirajući se na brze punionice u urbanim sredinama i duž autoputeva, ciljajući na smanjenje zabrinutosti zbog ograničenog dosega i podsticanje usvajanja električnih vozila.
3. MOBILNOST KAO USLUGA (MAAS) I DELJENA MOBILNOST: Trend deljene mobilnosti, uključujući vožnju, deljenje automobila i bicikala, očekuje se da će doprineti smanjenju gužvi, emisija i efikasnijem korišćenju transportnih resursa.
4. ODRŽIVO URBANISTIČKO PLANIRANJE: Gradovi će dati prioritet održivom urbanističkom planiranju, fokusirajući se na pešačke zone, infrastrukturu za bicikliste i efikasne sisteme javnog prevoza, dok će pametne gradske inicijative integrisati različite oblike transporta za održivu mobilnost.
5. AUTONOMNA I POVEZANA VOZILA: Razvoj autonomnih i povezanih vozila ima potencijal da poboljša protok saobraćaja, smanji gužve i optimizuje transportne sisteme.
6. HIBRIDNA I VOZILA SA ALTERNATIVNIM GORIVIMA: Pored električnih vozila, hibridna i vozila sa alternativnim gorivima, poput vodonika ili biogoriva, i dalje će biti deo održivog pejzaža mobilnosti, pružajući različite opcije za potrošače.
7. INICIJATIVE KORPORATIVNE ODRŽIVOSTI: Kompanije sve više prepoznaju važnost održivosti u transportu. Očekuje se da će korporativni vozni parkovi preći na električna ili vozila sa alternativnim gorivima, dok će organizacije implementirati politike koje podstiču ekološki prihvatljive opcije za zaposlene.
8. VLADINI PROPISI I PODSTICAJI: Vlade će verovatno uvesti i ojačati propise koji podržavaju održivu mobilnost, uključujući strože emisione standarde i podsticaje za usvajanje zelenih vozila.
9. INTEGRACIJA OBNOVLJIVE ENERGIJE: Očekuje se da će korišćenje obnovljivih izvora energije za napajanje transporta, uključujući električna vozila, značajno porasti.
10. SVEST I OBRAZOVANJE POTROŠAČA: Rastuća svest o ekološkim problemima i klimatskim promenama mogla bi motivisati potrošače da biraju održive opcije u transportu. Edukativne kampanje i inicijative koje promovišu prednosti ekološki prihvatljivih opcija za mobilnost imaju potencijal da utiču na potrošačko ponašanje.
U svetlu ESG (Environmental, Social, Governance) principa, ovi trendovi ne samo da donose inovacije u mobilnosti, već i promovišu odgovorno ponašanje prema okolini, društvu i upravljanju. Održiva mobilnost postaje ključna komponenta globalne strategije ka očuvanju planete i unapređenju kvaliteta života.
Photo: Ilustracija Freepik