ESG ambasadori: Maja Jovanović, Mamboo doo

Sa Majom Jovanović, koja je osnovala i razvila Mamboo, brend premium toalet papira, baš sa idejom poštovanja principa održivog razvoja, razgovaramo o najvažnijim pitanjima ESG sektora.

Posebno sam ponosna na saradnju sa Društvom za proučavanje i zaštitu ptica Srbije. Od svake prodate kutije, njima doniramo 100 dinara za projekte koje sprovode širom naše zemlje.

U današnjem poslovnom i društvenom okruženju, da li će uloga ESG principa da postane sve važnija?

„Apsolutno da. Ja najiskrenije verujem da hoće. Na žalost, čini mi se da će zemljama poput Srbije ovakva odgovornost biti nametnuta sa jedne strane. Sa druge strane ima sve više pojedinaca, ali i organizacija koje su osvešćene i koje žele da ulažu u održivi razvoj prvenstveno zbog sebe i svojih budućih pokolenja. Ono što zabrinjava jeste činjenica da mnoge kompanije ovo rade samo kako bi zadovoljile određenu formu, bez istinskog razmišljanja i konkretnog delovanja.“

Na koje ESG aktivnosti je vaša kompanija posebno ponosna?

„Brend Mamboo sam kreirala od nule, sa idejom upravo održivog razvoja. Htela sam za sebe, svoju porodicu, prijatelje i za svoju zemlju na kraju krajeva da uradim nešto dobro. Zato je proizvod kreiran po najvišim standardima, pokriven je sa nekoliko sertifikata. Proizvodnja je održiva. Mi kao izvor koristimo bambus koji je jedan od najodrživijih materijala današnjice. Jako se brzo obnavlja, troši minimalne količine vode i hrane, ne zahteva prskanje, navodnjavanje, dohranu i slično. Želela sam da ljudima u Srbiji ponudim toalet papir koji je prvenstveno zdrav (nije beljen hlorom, tako da nije kancerogen), hipoalergijski je, a u skladu sa održivom misijom, jer je u potpunosti biorazgradiv i ne zagađuje planetu. Posebno sam ponosna na saradnju sa Društvom za proučavanje i zaštitu ptica Srbije. Od svake prodate kutije, njima doniramo 100 dinara za projekte koje sprovode širom naše zemlje. Korišćenjem bambusove pulpe za proizvodnju papirne galanterije, enormno smanjujemo seču drveća, a samim tim doprinosimo i boljem carbon footprintu.“

Šta možemo da uradimo u porodici, zgradi, ulici, kao građani da bi obezbedili bolju, zdraviju i održiviju budućnost?

„Smatram da svako treba i mora da krene od sebe. Najteže je osvestiti sebe, pa onda svoju okolinu. Edukacija treba da počne od najranijih dana. Suprug i ja imamo ćerkicu od 3 godine, a od početka je učimo da voli prirodu, da ne ostavlja đubre za sobom, da isključi vodu dok pere zubiće i slično. Male stvari u svakodnevnom životu imaju veliki uticaj globalno. Treba da se trudimo maksimalno da izbacimo plastiku iz upotrebe, da biramo održive materijale, da čuvamo i gajimo zelenilo koje imamo. Možda nemamo samo jednu planetu, ali poznajemo život takav kakav jeste samo na ovoj, pa hajde da je očuvamo dok smo još na njoj. Birajmo održive opcije, jer ako mi ne povedemo računa o sebi samima, niko drugi neće!“

Povezani Članci

Najnovije

Scroll to Top
Search