ESG ambasadori: Zoran Torbica i odbrana reke Une

Retka je vest ovih godina da su aktivisti uspeli da sačuvaju neko prirodno dobro na udaru investitora, ali ovakva pozitivna priča se odigrala ovog leta u malom mestu Srb, na granici Hrvatske i Bosne. Meštani Srba su, zajedno sa aktivistima iz regiona i zapadne Evrope, zaustavili radove na izgradnji mini hidrocentrale na samom vrelu Une, koje je od 1968. pod zaštitom kao hidrološki spomenik prirode, a postalo je i deo evropskog zaštićenog područja “Natura 2000”.

Jedan od najangažovanijih aktivista na terenu, u medijima i na društvenim mrežama, bio je Zoran Torbica, koji kaže da je „praktično odrastao pored Une“.

„Rođen sam u Beogradu, ali su mi otac i đed i prađed rođeni u Srbu“, objašnjava Torbica za  našu Odrzime.rs ESG Web Platformu i rubriku ESG ambasadori.  

1. Da li je Una definitivno odbranjena?

Una je odbranjena, definitivno, i građevinska dozvola je proglašena ništavnom. Imali smo 3 cilja – zaustaviti radove, ukinuti dozvolu (tj proglasiti je ništavom) i dići nivo zaštite za budućnost, a to se odvija kroz izmene prostornog plana gde se izbacuje MHE i osnivanje Parka Prirode.

2. Koliko je važno da se građani angažuju na očuvanju prirodnih staništa?

Sa jedne strane je kapital koji nema etičke i moralne granice da ostvari profit, a sa druge strane smo mi, građani da sačuvano prirodu i životnu okolinu. U ovom slučaju imali ste nešto najlepše –  Vrelo Une, peto po dubini vrelo sa divnom smaragdnom bojom, prečistom pijaćom vodom, a sa druge strane investitora koji bi to devastirao zarad MHE od 160kW. To proizvode solarni paneli na par zgrada, a ta 160kW troši neka pilana, pa vi vidite koja je nesrazmernost i egoizam u pitanju.

3. Mnoge kompanije koriste ekološke akcije i standarde za „greenwashing“. Da li korporativni svet mora više da se fokusira na realne akcije radi ispunjenja svojih ESG agendi?

ESG se sveo na ekonomsku veličinu, odnosno ispunjavanje pravila da ne bi se plaćale kazne. Na Balkanu se jasno vidi da kompanije, iako imaju ekonomsku i pregovaračku moć se ne trude da konkretno zaštite čovekovu okolinu, a pogotovu da učestvuju na bilo koji način u akcijama kao što je odbrana Une ili zaustavljanje kopanja Litijuma ili barem pritiska da se reši vodosnabdevanje kao u Zrenjaninu. Ima kompanija koje imaju standarde održivosti u poslovanju i to je za pohvalu.

Povezani Članci

Najnovije

Scroll to Top
Search