Ikonična planina Fudži u Japanu ostala je bez snega i 29. oktobra, što je najduži period bez snežnog pokrivača otkako su podaci počeli da se beleže pre 130 godina, saopštila je japanska meteorološka agencija. Prosečno, sneg na vrhu vulkana počinje da se formira 2. oktobra, dok je prošle godine prvi put primećen 5. oktobra.
Ove godine, međutim, zbog neuobičajeno toplog vremena, na najvišoj planini Japana nije bilo snežnih padavina, potvrdio je Yutaka Katsuta, prognostičar iz lokalne meteorološke kancelarije Kofu. Ovo je oborilo prethodni rekord od 26. oktobra, koji je zabeležen dva puta – 1955. i 2016. godine.
„Temperature su ovog leta bile veoma visoke i te visoke temperature su se nastavile u septembru, što je sprečilo hladan vazduh, ključan za formiranje snega“, rekao je Katsuta za agenciju AFP.
Dodao je da klimatske promene mogu imati određeni uticaj na kašnjenje formiranja snežnog pokrivača. Ovogodišnje leto u Japanu bilo je jedno od najtoplijih zabeleženih, jednako vrućini iz 2023. godine, dok su ekstremni toplotni talasi, izazvani klimatskim promenama, zahvatili mnoge delove sveta.
Planina Fudži je prekrivena snegom veći deo godine, ali tokom sezone planinarenja od jula do septembra više od 220.000 posetilaca penje se njenim strmim, kamenitim padinama. Mnogi se penju tokom noći kako bi dočekali izlazak sunca sa vrha od 3.776 metara.
Ipak, ove godine je bilo manje planinara, jer su japanske vlasti uvele ulaznu taksu i dnevno ograničenje broja posetilaca kako bi se borile protiv prekomernog turizma.
Ova simetrična planina je ovekovečena u mnogim umetničkim delima, uključujući i čuveni „Veliki talas“ Hokusaija. Fudži je poslednji put eruptirao pre otprilike 300 godina.