Zašto ruže nisu najbolji izbor za Dan zaljubljenih?

Ruže, Cveće

Iza industrije rezanog cveća kriju se brojne neprijatne istine. Dan zaljubljenih stavlja ih u prvi plan svakog februara, pa je možda vreme da budemo malo promišljeniji kada poklanjamo ruže tokom zimskog perioda.

Nema ničeg sezonskog kod ruže u februaru

U slučaju rezanog cveća postoji mnogo zabluda koje proizilaze iz čuvenog “greenwashing-a”. „Sezonsko“ je jedna od najčešće korišćenih i stoga jedna od najproblematičnijih reči u ovom trenutku. Nema ničeg sezonskog kod ruže u februaru. Engleska ruža se orezuje u kasnu zimu, malčira se u proleće (možda ponovo u jesen) i očekuje se prvo bujanje cveća između kraja maja i početka juna – a ako bude sreće, drugi put u avgustu-septembru. Februar očigledno nije vreme za cvetanje ruža u većem delu sveta.

Dakle, „Zašto kupovati ruže u februaru?“ Globalna ljubav prema ružama je duboko ukorenjena – veza rasprostranjena širom sveta u mnogim različitim kulturama na istoku i zapadu, prošlosti i sadašnjosti. Protežu se od grčke mitologije i hinduističke legende, do Šekspirove proze i viktorijanske floriografije. Ruže su prožele našu svest, što je čudno, jer se većina ljudi danas ne drži simbolike u drugim delovima svojih života. Ipak, ne može se poreći da su ruže ikoničan način predstavljanja ljubavi.

Emisija ugljenika koja ubija romansu

Međutim, nakon što malo istražite načine na koje se uzgajaju za Dan zaljubljenih, nalazi mogu poprilično da ubiju romansu. Sa velikom potrošnjom vode, potrošnjom energije od zagrevanja staklenika i oticanja pesticida, globalna industrija cveća direktno utiče na efekte globalnog zagrevanja. Štaviše, cveće je posebno kvarljivo, što znači da ga treba preneti avionom i transportovati kamionom (da ne pominjemo držanje u frižideru), da bi bilo spremno za upotrebu.

Kaže se da svaki dodatni dan koji cvet provede na putovanju on gubi 15 odsto svoje vrednosti. Štaviše, svaki cvećar koji rukuje uvezenim cvećem trebalo bi da nosi rukavice kako bi zaštitio ruke od koktela hemikalija u kojima je prekriveno cveće kako bi preživelo svoja putovanja širom sveta i zadovoljilo nerealne zahteve kupaca da bude dugotrajno. Pošto se cveće ne koristi za ishranu, propisi o upotrebi pesticida su mnogo manje strogi.

Sada dodajte Dan zaljubljenih u ovaj miks i dobijamo ogromnu količinu cveća koje se mora uzgajati u veštački regulisanim uslovima čak i u zemljama sa ekvatorijalnom klimom.

Stručnjaci iz Velike Britanije su izračunali. Holandski buket koji uključuje pet ruža ima ugljenični otisak 32,252 kg/CO2, a kenijski buket koji uključuje pet ruža, jednak je 31,132 kg/CO2. Ekvivalentan buket koji koristi alternativu uzgojenu u Britaniji samo 3,287 kg/CO2. Lokalno uzgojen buket koji koristi 15 stabljika cveća uzgojenog na otvorenom ima samo 1,71 kg/CO2.

Foto: Freepik

Povezani Članci

Najnovije

Scroll to Top
Search