Steampunk je stil koji privlači ljubitelje maštovitih izuma, retrofuturističkih estetika i tehnoloških artefakata iz viktorijanske ere, a jedan od njih je i Nebojša Maljukan, mašinbravar iz Zrenjanina. On se upustio u stvaranje unikatnih steampunk lampi, koristeći odbačene predmete sa otpada i buvljaka, piše naš portal BIZLife.
Nebojša, zaljubljenik u metal, drvo i sve što nosi specifičnu industrijsku estetiku, stvorio je autentični svet lampi koje donose dašak viktorijanske fantastike u svakodnevni život.
„Zainteresovao sam se tako što sam video neku fotografiju na internetu, nevezano za lampe – bio je to neki predmet sa zupčanicima. Dopalo mi se kako su izgledali na tom predmetu“, priča Nebojša o svom prvom susretu sa steampunk estetikom. Kako dodaje, na otpadu je pronašao staru grejalicu koja mu se učinila zanimljivom, pa je odlučio da od nje pokuša napraviti lampu. „Kada sam pokazao prijateljima, jako im se dopalo, i onda sam znao da sam na pravom putu.“
Jedan od izazova u stvaranju steampunk lampi jeste pronalaženje odgovarajućih materijala. Nebojša često istražuje buvljake i otpade metala u potrazi za korisnim komadima:
„Tamo dobijam inspiraciju. Delove koje nađem da mi se dopadnu već u glavi sklapam, ali mi se dešava da to što sam smislio ne mogu da završim zbog sledećeg dela koji nekad bude problematičan. Tada improvizujem, ubacujem delove koje trenutno imam ili ih pravim sam“, objašnjava naš sagovornik.
Za Nebojšu, insistiranje na autentičnosti materijala ima ključnu ulogu u svakom projektu. „Najvažnije mi je da se meni ta stvar dopada. Uglavnom tražim neobične predmete i trudim se da održim autentičan izgled.“ Njegove lampe su pravi primer kombinacije starinskih predmeta i kreativne mašte, a neki od najneobičnijih predmeta koje je pretvorio u lampe su grejalice, prskalice za voće i pegle. „Predmeti me privuku na različite načine. Neki zato što su dobro očuvani, a neki baš suprotno“, dodaje Nebojša.
Podrška porodice u ovom hobiju za njega je od ogromne važnosti: „Oni su najveća podrška i kritičari. Zajedno donosimo odluku za svaku lampu. Neke lampe budu toliko zanimljive, sa puno neobičnih detalja, i onda sam u nedoumici šta sa njom? Da li je prodati ili je pokloniti nekom članu porodice ili prijatelju.“ – objašnjava Nebojša Maljukan.
Naš sagovornik se ne plaši novih izazova i uvek traži načine da svoje kreacije unapredi, iako se trudi da ostane u svojoj zoni komfora. „Svaka sledeća lampa mi je izazov. Zanima me metal i drvo, tako da se možda upustim u neki projekat vezan za industrijski nameštaj. Videćemo“, kaže Nebojša, otkrivajući svoje buduće planove.
Na pitanje gde vidi svoje „Steampunk lampe“ za pet godina, Nebojša ističe: „Moje lampe vidim možda u nekim galerijama ili na sajmovima jedinstvenih predmeta, ali sam zadovoljan i sa ovim što sam do sada uradio.“ Iako je steampunk još uvek malo zastupljen kod nas, raduje ga što vidi sve više mladih ljudi koji pokazuju interesovanje za ovaj stil. „Drago mi je da ih moje lampe oduševljavaju“, dodaje s ponosom.
Inače, Nebojša Maljukan je zaposlen u JU „Sportski objekti Zrenjanin“ i s ponosom ističe da je u srećnom braku već 33 godine. Njegova strast prema stvaranju ogleda se u svakom komadu koji izađe iz njegove radionice, dok ostavlja trag unikatne umetnosti u svakodnevici. Steampunk je za njega mnogo više od estetike – to je način da spoji prošlost i sadašnjost, maštovite izume i funkcionalne predmete, i da u svakodnevne stvari unese dašak fantastičnog.
A za one koji nikada nisu čuli za Steampunk, evo i objašnjenja. To je zapravo podžanr naučne fantastike, koji kombinuje elemente viktorijanske ere i industrijske revolucije sa futurističkim tehnologijama i izumima, ali u stilu 19. veka. Ovaj stil često uključuje parne mašine, zupčanike, mehaničke uređaje i retrofuturističku estetiku, zamišljajući alternativnu prošlost gde tehnologija evoluira drugačijim putem. Steampunk se može pronaći u literaturi, filmovima, modnom dizajnu i vizuelnim umetnostima, sa naglaskom na maštovite izume koji izgledaju kao da su iz viktorijanskog doba.
Izvor: BIZLife/Borislav Despotović
Foto: Aleksa Vuković / Privatna arhiva