Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas, posle potpisivanja ugovora sa konzorcijuma kompanija Hyundai Engineering i UGT Renewables za izgradnju samobalansiranih solarnih elektrana u Srbiji koji će obezbediti jedan gigavat novoinstalisane snage kroz solarne panele, da će Srbija tim novim kapacitetima moći da nadomesti količine struje koje uvozi zimi kada je ona najskuplja.
“Predviđeni su ovde kapaciteti od jednog gigavata, naravno instalisane snage, jer nije svaki dan sunčan, ali je procena da ćemo prosečno moći da proizvedemo negde oko 1,6 do 1,8 teravata. To je neverovatno važno za naš sistem, zato što je to taman onoliko struje koliko svake godine uvezemo. I obično uvezemo u trenucima kada je prilično skupa i kada je najtraženija na tržištu Zapadnog Balkana”, rekao je Vučić.
Predsednik je istakao da je vrlo zadovoljan što danas prisustvuje potpisivanju tog ugovora.
“Prvo, ovo je deo onoga o čemu smo govorili kao o najvažnijem poslu koji moramo da završimo pre 2027. godine. A tiče se energetske sigurnosti, bezbednosti i mogućnosti da imamo struju u godinama koje dolaze. Želim da ljudi znaju da mi godišnje potrošimo stvarnih 30 teravata, ali suštinski potrošimo 34 teravata struje zato što na mreži izgubimo najmanje četiri teravata, samo da to imate u vidu. To je zbog zastarele mreže, neulaganja u vodove, neulaganja u transformatore, neulaganja u stubove, u sve to što nismo radili u prethodnih 60 i 70 godina.
Predsednik Srbije sastao se ranije danas sa predstavnicima konzorcijuma kompanija Hyundai Engineering i UGT Renewables, sa kojima je potpisan Ugovor o realizaciji projekta za izgradnju solarnih elektrana.
Reč je o Projektu izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta ukupne instalisane snage od najmanje 1.000 MWAC/1.200 MWDC sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije ukupne instalisane snage od najviše 200 MW/400 MWh. Potpisivanju ugovora, u Predsedništvu Srbije, prisustvovali su ambasador SAD Kristofer Hil i ambasador Republike Koreje Đang Vu Li.