Globalni trendovi nedvosmisleno nam govore da će ESG praksa sve više dobijati na značaju u poslovnim procesima. Brojni faktori idu u prilog navedenom. Normativni zahtevi direktno ili indirektno zahtevaju od kompanija da unapređuju svoje ESG performanse i obelodanjuju ESG izveštaje. Takođe, rastuće je interesovanje investitora za ESG performanse kompanija prilikom investiranja, procene rizika i donošenja odluka o alokaciji kapitala. Uključivanje u lance dobavljača je sve više uslovljeno ispunjavanjem određenih zahteva koji se odnose na E i S komponentu, a neosporno je da bez G kompnente ne možemo imati dobre ni E ni S komponente. Svakako, pritisak i ostalih interesnih grupa postaje svake godine sve veći kada se radi o životnoj sredini, socijalnoj komponenti, ali i komponenti korporativnog upravljanja, objašnjava za Odrzime.rs ESG Web Platform dr Dejan Jovanović, vanredni professor Ekonomski fakultet Univerziteta u Kragujevcu – Upravnik Centra za zelenu ekonomiju Univerziteta u Kragujevcu.
Ponosni smo što smo prvi Univerzitet u Srbiji i okruženju koji u svom sastavu ima centar koji se bavi povezivanjem i jačanjem saradnje akademske zajednice sa relevantnim institucijama i pojedincima iz oblasti ekonomije, mašinstva, prava, ekologije.
Na koju ESG aktivnost ste ponosni?
Imajući u vidu da je Centar za zelenu ekonomiju sastavni deo Univerziteta u Kragujevcu i da smo usmereni na obrazovanje, ponosni smo što smo prvi Univerzitet u Srbiji i okruženju koji u svom sastavu ima centar koji se bavi povezivanjem i jačanjem saradnje akademske zajednice sa relevantnim institucijama i pojedincima iz oblasti ekonomije, mašinstva, prava, ekologije. Centar nastoji da odgovori na realne potrebe i izazove privrede i industrije u domenu zelene tranzicije, kao i da obezbedi relevantna znanja i veštine neophodne za implementaciju cirkularne ekonomije, merenja karbonskog otiska, energetskog menadžmenta, upravljanja otpadom i ESG izveštavanja. Otuda je Centar u proteklih godinu dana, tj. od svog osnivanja, organizovao i učestvovao na brojnim događajima koji su imali za cilj jačanje svesti o zaštiti životne sredine. Oganizovali smo dva panela namenjena privredi, organizacijama civilnog društva i akademskoj zajednici (Izveštavanje o održivom razvoju u funkciji dekarbonizacije poslovanja i odgovornog upravljanja otpadom i otpadnom energijom u januaru 2024. i Standardizovano nefinansijsko izveštavanje – iskustva i perspektive u junu 2024), besplatnu obuku za konsultante u oblasti obračuna i upravljanja ugljenikom, radionice za đake srednjih škola iz oblasti cirkularne ekonomije. Od oktobra je u planu realizacija kratkog programa studija Konsultant za cirkularnu ekonomiju, čime ćemo dodatno istaći i produbiti naše ideje i promovisanje E komponente. Posebno smo ponosni na to što je kompanija PWC prepoznala naše angažovanje u inoviranju obrazovnih programa u skladu sa ESG principima i u maju 2024. godine nas nagradila priznanjem ESG Lider 2024 u okviru obrazovnih institucija.
Šta možemo na ličnom planu, u domu, porodici, ulici da uradimo da ispunimo ESG principe i naročito ekološku komponentu?
Mislimo da nismo dovoljno svesni koliko pojedinac može da uradi da bi ispunio ESG principe, a posebno ekološku komponentu. Neki od primera koje bi trebalo da sledimo su: smanjimo potrošnju vode (zatvorimo slavinu kada ne koristitimo vodu), smanjimo potrošnju električne energije (izvučemo punjač iz utičnice kada zavšimo sa punjenjem telefona, laptopa), razvrstamo otpad kada ga odlažemo, kupujemo proizvode koji su ekološki podobni, kupujemo lokalne prozvode (na taj način smanjujemo troškove transporta i emisiju ugljenika, a time i podstičemo lokalnu ekonomiju), delimo svoje znanje o održivosti, podstičemo druge da budu ekološki odgovorni…