O ESG principima i praksama koje najveća prehrambena kompanija na svetu primenjuje u svom poslovanju, za Odrzime.rs ESG Web Platform govori Marjana Davidović, generalna direktorka kompanije Nestlé za Srbiju, Crnu Goru i Severnu Makedoniju.
Da li će ESG praksa da jača na značaju u poslovnim procesima?
Uverena sam da hoće, jer i potrošači i investitori postaju sve svesniji i zahtevniji kada je reč o održivosti i društvenoj odgovornosti. U Nestlé-u apsolutno verujemo da kompanije koje usvajaju i implementiraju ESG prakse ne samo da doprinose boljitku zajednice i okoline, već i ostvaruju dugoročne poslovne uspehe. Naš cilj je da kroz ESG inicijative unapredimo održivost naših lanaca snabdevanja, smanjimo emisije ugljen-dioksida, podržimo lokalne zajednice i osiguramo transparentno i etičko upravljanje.
Kupovina proizvoda lokalnih proizvođača i kompanija koje vode računa o održivosti je još jedan način da pokažemo brigu o životnoj sredini.
Postavili smo ambiciozan cilj da postanemo kompanija sa neto-nultom emisijom ugljen-dioksida do 2050. godine i kontinuirano radimo na unapređenju radnih uslova širom našeg lanca vrednosti. Na primer, cilj nam je da do 2030. godine čak 50 odsto ključnih sirovina svih Nestlé proizvoda bude iz regenerativne poljoprivrede. Takođe, kontinuirano sprovodimo edukaciju poljoprivrednika sa kojima sarađujemo u Srbiji tako da oni i nakon završetka projekta regenerativne poljoprivrede budu osnaženi da nastave sa praksama koje su neophodne za sigurnost snabdevanja hranom i očuvanje planete.
Na koju ESG aktivnost ste ponosni što se tiče vaše kompanije?
Regenerativna poljoprivreda je globalni program kompanije Nestlé koji već četiri godine sprovodimo sa našim dobavljačima u Srbiji i na koji smo veoma ponosni jer predstavlja ulaganje u budućnost generacija koje dolaze. Prakse regenerativne poljoprivrede koje naši dobavljači sprovode poput plodoreda, minimalne obrade i pošumljavanja ne samo da obnavljaju biodiverzitet i plodnost zemljišta, već i doprinose manjim emisijama gasova staklene bašte, jer zdravo zemljište bolje vezuje i zadržava ugljenik.
To je jedan od načina na koji nastojimo da smanjimo ukupni uticaj našeg poslovanja na životnu sredinu i približimo se cilju neto nultih emisija. Ova inicijativa je ključna za Nestlé, jer prepoznaje zemljište kao ograničen resurs o kojem moramo brinuti kako bismo zadovoljili rastuće potrebe za hranom sadašnjih i budućih generacija, naročito u svetlu klimatskih promena s kojima se suočavamo.
Šta možemo na ličnom planu, u domu, porodici, ulici da uradimo da ispunimo ESG principe i naročito ekološku komponentu?
Premda se ESG principi primarno odnose na korporativno upravljanje, briga o životnoj sredini poput mnogih drugih stvari počinje u sopstvenom dvorištu. Tu je mnogo malih, jednostavnih stvari koje svakom od nas treba da postanu rutina, od razvrstavanja otpada i izbacivanja iz upotrebe proizvoda za jednokratnu upotrebu, do toga da kad god je moguće izaberemo bicikl ili pešačenje umesto automobila. Neke od navika koje praktikujemo kod kuće prenose se u kancelariju i obrnuto.
Na primer, poželjno je da ne štampamo ništa što može da se pošalje elektronski. Zatim, svako ulaganje u energetsku efikasnost domaćinstva se isplati jer na duže staze donosi uštede i čuva planetu. Kupovina proizvoda lokalnih proizvođača i kompanija koje vode računa o održivosti je još jedan način da pokažemo brigu o životnoj sredini. Sve u svemu, to je skup malih navika i odluka koje na duže staze imaju značajan efekat.