Tim 42: Ima li neko plan za bolji vazduh u Leskovcu?

Što se ne meri — tim se i ne upravlja. Grad Leskovac već godinama ne meri kvalitet vazduha. Blagovremeno informisanje građana putem automatske merne stanice još uvek ne postoji, uprkos očiglednoj potrebi.

Skupština grada je u februaru 2022. godine usvojila Kratkoročni akcioni plan za zaštitu vazduha, ali je javna rasprava organizovana u doba novogodišnjih i božićnih praznika, i to godinu dana ranije.

Tako je od svih ljudi i organizacija kojima čist vazduh u Leskovcu život znači, samo udruženje Tim 42 učestvovalo u „javnoj raspravi” i uputilo komentare na predloženi akcioni plan, a vazduh treba da čiste sve zainteresovane strane — zajedno. Mnogi problemi sa kojima se građani suočavaju, kao što su spaljivanje otpada radi odvajanja sekundarnih sirovina, zagađenje u zimskim mesecima, povećana stopa oboljevanja od bolesti disajnih organa, akcionim planom nisu ni prepoznati.

A kako napreduju akcije koje jesu predviđene ovim planom?

Prve analize koje je sproveo Tim 42 pokazuju da više od godinu dana od početka primene nije doprineo rešavanju ni najosnovnijih problema:

  • Nema automatske merne stanice kvaliteta vazduha;
  • Lokalni registar zagađivača nije u funkciji;
  • Podaci o zagađivačima se čuvaju u gradskoj upravi i nisu dostupni javnosti;
  • Rad nekoliko stacionarnih izvora zagađenja vazduha u Leskovcu je zabranjen zbog prekoračenja emisije zagađujućih materija u vreme kada su nadležni uveravali javnost da je kvalitet vazduha zadovoljavajuć;
  • Ne izdvajaju se adekvatna sredstva iz gradske kase za sprovođenje planiranih akcija

Tim42 je u okviru svog projekta „Plan za bolji vazduh” sproveo geoprostornu analizu kako bi mapirao oblasti Grada Leskovca koje su najviše izložene zagađenju vazduha. Korišćenjem otvorenih geoprostornih podataka o nadmorskim visinama, upotrebi zemljišta, temperaturi, padavinama, saobraćajnicama i vazdušnom pritisku, praćeni su i efekti primene Kratkoročnog akcionog plana (KAP) za zaštitu vazduha na teritoriji grada.

Na osnovu dobijenih zaključaka izrađene su i predstavljene konkretne preporuke za donosioce odluka sa ciljem unapređenja Kratkoročnog akcionog plana za zaštitu vazduha, koje su dostupne i građanima u vidu publikacije „Pod KAPom zagađenja”. S planom za bolji vazduh, članovi Tima 42 su aktivno učestvovali i u javnoj raspravi o budžetu grada za 2024.godinu,predloživši mere  zapoboljšanje kvaliteta vazduha, inicirali inspekcijske nadzore, kao i pravne postupke u borbi protiv zagađivača. Čist vazduh je javno, zajedničko dobro, pa je plan za njegovo čišćenje uključio i realizaciju medijske kampanje sa ciljem da se građani u Leskovcu bolje informišu o ovom problemu.

Tekst je nastao u okviru projekta „Zajedno za životnu sredinu“, koji podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Beogradska otvorena škola (BOŠ) u saradnji sa Mladim istraživačima Srbije, Međunarodnom unijom za zaštitu prirode (IUCN), udruženjem ENECA, međunarodnom ekološkom organizacijom The Nature Conservancy (TNC) i Američkom privrednom komorom u Srbiji (AmCham).

Povezani Članci

Najnovije

Scroll to Top
Search