Očuvanje prirodnih resursa: Norveške šume se utrostručile u poslednjih sto godina

Norveška ima bogatu tradiciju upravljanja šumama, koja je kroz vekove postala sve sofisticiranija, naročito u poslednjem veku. Prema podacima Norveškog instituta za istraživanje bioekonomije (NIBIO), šumski ekosistem zemlje je doživeo izuzetan rast. U poslednjih sto godina, obim norveških šuma se utrostručio, što je ogroman uspeh u očuvanju prirodnih resursa i borbi protiv klimatskih promena.

Detaljno praćenje promena

Jedan od ključnih razloga za ovaj rast je činjenica da je stopa sadnje i prirodnog rasta drveća nadmašila stope seče i prirodne smrti stabala. Ovaj proces omogućava šumama da skladište značajne količine ugljen-dioksida (CO2), što doprinosi ublažavanju efekata globalnog zagrevanja. Značajne količine CO2 skladište se ne samo u drveću i lišću, već i u zemljištu i mrtvim stablima, stvarajući važne karbonske rezerve.

Sa više od milijardu kubnih metara drvenih stabala, Norveška se nalazi među retkim zemljama koje imaju detaljan i tačan uvid u stanje svojih šuma, zahvaljujući tehnologijama praćenja poput Landskogtakseringa i podacima Norveškog zavoda za statistiku. Samo u poslednjih deset godina, obim šuma je povećan za 10%, a kada se pogleda unazad 100 godina, ovo predstavlja ogromnu promenu u šumskom bogatstvu zemlje.

Održivo poslovanje

Šume Norveške nisu samo važne sa ekološkog aspekta, već imaju ključnu ulogu u ekonomiji zemlje. One obezbeđuju sirovine za drvnu industriju, pomažu u očuvanju kvaliteta zemljišta, i stvaraju staništa za brojne biljne i životinjske vrste. Osim toga, šume su važan deo norveške kulture i svakodnevnog života – one nude prostor za rekreaciju, pomažu u smanjenju stresa, i predstavljaju prirodnu vezu između modernih Norvežana i njihovih predaka, koji su se vekovima oslanjali na šume za hranu, sklonište i resurse.

Ovaj rast šuma je rezultat posvećenosti Norvežana održivom upravljanju šumama i šumarstvu, kao i svesnog napora da se smanji negativan uticaj čoveka na prirodu. To je primer kako jedna zemlja može istovremeno zaštititi prirodnu sredinu i obezbediti ekonomski prosperitet kroz održivo korišćenje resursa.

Photo: Ilustracija Freepik

Povezani Članci

Najnovije

Scroll to Top
Search